Wpis z mikrobloga

Kilka kwestii. Zaczynam współpracę #b2b jako #programista15k z firma outsorcingową. Nie mam jeszcze założonej działalności, a firma wymaga ode mnie, żebym miał założoną działalność do podpisania umowy!

1. Czy jest to standardowe wymaganie wśród software house'ów? Inna firma, od której dostałem ofertę zaoferowała możliwość zawarcia umowy na dane osobowe, żebym miał czas na przemyślenie jaką działalność założyć i żebym nie musiał od razu wykorzystywać ulgi na start. Wolałbym, żeby tu było tak samo, nie chcę zakładać JDG na szybko, żeby nie popełnić jakiegoś błędu lub jeśliby ta firma mnie wystawiła to bym trochę zmarnował ulgę na start.

2. Jaki rodzaj działalności jest teraz najbardziej optymalny dla programistów na start? Słyszałem, że teraz bierze się #ryczalt 12%, ale też, że niektórzy wyciskają jakoś zdaje się 8% lub IP box. Od razu mówię, że będę planował zakup laptopa na własny koszt, monitorów oraz biurka do #pracazdalna, z tego co rozumiem to ryczałt uniemożliwiłby mi wliczenie tego w koszta.

3. Czy nazwa firmy ma jakieś większe znaczenie przy #jdg?

#pracait #dzialanoscgospodarcza #firma #programowanie #ksiegowosc
  • 25
  • Odpowiedz
@aerator-siarkowodorowy:1. Tak to normalne, zakładasz firmę z terminem startu od czasu obowiązywania umowy.
2. Ryczałt płacisz od przychodu, więc wzięcie czegoś na firmę nie zmniejszy podatku dochodowego. Możesz sobie odliczyć VAT od tego. Jaką stawkę ryczałtu stosujesz w zależności od wykonanej usługi. Możesz stosować różne stawki.
3. Ma znaczenie, będziesz ją wszędzie wpisywał, na fakturach itp. więc nie zalecam nazywać firmy dupa development itp.
  • Odpowiedz
@aerator-siarkowodorowy: Zakładasz normalnie działalność z datą rozpoczęcia działalności w przyszłości. W umie masz informację od kiedy ma ona zacząć obowiązywać, a w trakcie podpisywana firma musi być założona, bo musisz podać np. nazwę/NIP/regon
  • Odpowiedz
@Abel11: To jeszcze jedno pytanie, pesymistyczny scenariusz. Załóżmy zakładam dziś firmę i start umowy i mojej działalności jest na 1 sierpnia. Czy jeśli po drodze dojdzie do jakiegoś fakapu, np. software house zrezygnuje, albo mi się coś odwidzi z B2B i dojdzie do zerwania umowy, to czy mogę anulować moją działalność i zachować jeszcze na przyszłość możliwość Ulgi na Start, gdy znów postanowię założyć działalność?
  • Odpowiedz
@aerator-siarkowodorowy: Zawiesić działalność zawsze możesz, ale czy ten czas Ci się wlicza do przyszłych ulg, nie mam pojęcia. Najlepiej iść z pytaniami do księgowej, zapłacisz 100-200zł za godzinę, ale rozwieje wszystkie wątpliwości.
  • Odpowiedz
@aerator-siarkowodorowy:

Jeśli po rejestracji firmy z jakichś powodów nie podejmiesz działalności, możesz złożyć wniosek informujący o niepodjęciu działalności gospodarczej. Możesz to zrobić w dowolnym terminie (nawet po dniu wskazanym jako dzień rozpoczęcia działalności). Możesz tylko żeby nie utracić ulg JDG nie może być aktywna nawet jeden dzień
  • Odpowiedz
@aerator-siarkowodorowy:
Art. 14. [Złożenie do CEIDG informacji o niepodjęciu działalności gospodarczej]
1.
W przypadku dokonania wpisu do CEIDG osoba fizyczna może złożyć wniosek o wpis do CEIDG z informacją o niepodjęciu działalności gospodarczej.
2.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy art. 8-10 oraz art. 12 i art. 13, z wyłączeniem przepisów art. 8 ust. 8 oraz art. 10 ust. 2
  • Odpowiedz