Wpis z mikrobloga

@pacjent_0: Wiem kto był premierem, kiedy nauczycielom zabrano wcześniejsze emerytury i zlikwidowano połowę wiejskich szkół przez co teraz nauczyciele mają problem. I kto forsował pomyłkę pod tytułem sześciolatki w szkołach.
@FizzyDrink: Widziałam. Całkiem nowoczesne. Te drewniane od dawna nie istnieją. Dawno nie byłeś na wsi, co? Wiejskie szkoły teraz są często w lepszym stanie niż miejskie w zabytkowych budynkach. Na przykład mają okna, które nie wypadają z futryn.
@FizzyDrink: Owszem, zamykano zmodernizowane. Moja córka ma zbiórki w takiej byłej szkole wiejskiej, która przeszła w prywatne ręce. Zupełnie zdatny do robienia lekcji budynek. Ale lepiej było wrzucić dzieci do wielkiego molocha na 600 dzieci i dowozić je po 15km.
pomyłkę pod tytułem sześciolatki w szkołach


@lavinka: przecież to był dobry pomysł, większość dzieciaków w pierwszej klasie robi w dużej mierze to samo, co w zerówce, po co marnować rok?

Ale oczywiście madki, które musialyby bombelka odbierać że szkoły o 12 zamiast z przedszkola o 16 podniosły kwik ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Wiem kto był premierem, kiedy nauczycielom zabrano wcześniejsze emerytury


@lavinka: i bardzo dobrze, to był poroniony pomysł. PRL u schyłku (a konkretnie w czasie stanu wojenngo) rozdawał wcześniejsze emerytury wszystkim, by tylko zyskać choć trochę przychylności jakiejś grupy zawodowej. I w ten sposób swoje przywileje dostali też nauczyciele. System emerytalny jest i tak już upośledzony, a PO jako jedyna próbowała coś cokolwiek zrobić. Potem przyszli nieudacznicy, którzy cofnęli wyższy wiek, ale
@rzuf22: Nie do końca. Stary wypalony nauczycieli w wieku 60 lat to rak edukacji, co wyszło na zdalnych, kiedy okazało się, że większość kadry nawet nie umiała włączyć laptopa. Stare raszple blokują też etaty młodszym. W edukacji powinna być przymusowa emerytura w wieku 50 lat lub przejście do administracji, gdzie nie ma już dzieci ani młodzieży. Osoba w wieku 60 lat nie zajmie się właściwie dziećmi w wieku 7-10 lat. A
Stary wypalony nauczycieli w wieku 60 lat to rak edukacji


@lavinka: poniekąd się zgadzam

W edukacji powinna być przymusowa emerytura w wieku 50 lat lub przejście do administracji, gdzie nie ma już dzieci ani młodzieży.


@lavinka: Super, tylko skąd weźmiesz hajs na te emerytury dla nauczycieli, którzy pożyją jeszcze ok 30-35 lat, zakładając emeryturę w 50 r.ż.? Przejście do administracji brzmi spoko, ale wiemy jak to się skończy, zbyt dużo
@rzuf22: Zobacz, obecnie mamy edukację na poziomie afrykańskim, bo średnia wieku nauczyciela to 50 lat i rośnie. Serio wierzysz w jakość lekcji z babką, która stoi nad grobem? Edukacja jest specyficzna, trochę jak górnictwo. W pewnym wieku się po prostu nie da pracować jak należy.
Emerytura nauczyciela kosztuje mniej niż jego pensja, wiesz?


@lavinka: Logiczne rozumowanie nie jest twoją najmocniejszą stroną, nie? Jeśli wyślemy nauczyciela na (przymusową) emeryturę w wieku np. 50 lat, to płacimy mu emeryturę + płacimy nowemu nauczycielowi, który go zastąpi. Więc jeśli płacimy mu X za pracę, i E za emeryturę to wtedy płacimy X + E, nie samo E, wiesz?

Zobacz, obecnie mamy edukację na poziomie afrykańskim


@lavinka: tak tak
@lavinka: No to policzmy:

Nauczyciel stażysta: 3079 zł
Nauczyciel dyplomowany: 4224 zł, z dodatkiem za wysługę lat: 5069 zł
Przeciętna emerytura kobiety: 2128 zł

Nauczyciel stażysta + emerytura: 5207 zł

Jak dla mnie 5069 jest mniejsze niż 5207, ale co ja tam wiem...

Co więcej, nauczyciel dość szybko może stać się nauczycielem kontraktowym, bo procedurę awansu może zacząć już po 9 miesiącach bycia stażystą. Kolejny awans na mianowanego to zaledwie po
@lavinka: Masz na dole źródła. Jest to minimalne wynagrodzenie nauczycieli od maja 2022...

Co więcej, przeciętna emerytura nauczyciela jest wyższa niż użyłem do kalkulacji i wynosi 2355 zł, a pomostówka to 2892 zł, ale wziąłem niższą kwotę na twoją korzyść. A kwoty te są jeszcze z 2020, gdzie w międzyczasie emerytury zostały dodatkowo zwaloryzowane i są jeszcze wyższe.

Źródło: https://www.prawo.pl/oswiata/emerytura-dla-nauczycieli-po-30-latach-pracy,451140.html