Wpis z mikrobloga

Hej Mirki

Jestem w trakcie budowy domu o 200m2 + garaż 50m2 i powoli czas wybrać sposób ogrzewania. Wszędzie będzie podłogówka, dobre ocieplenie + rekuperacja. Dotychczas planowałem gaz. Sieć gazową mam w drodze, na działce musiałbym pociągnąć ok 14m rurociągu. Niestety zaczynam nabierać wątpliwości co do tego paliwa w związku z ciągłymi podwyżkami i faktem że ceny mają zosać uwolnione w 2024r. Na dokładkę UE snuje plany o zakazie stosowania kotłów gazowych w nowych domach w przyszłości. Nic innego jak banowanie gazu bo od marca nie jest już EKO... I tak dużo ludzi przechodzi na grzanie prądem poprzec PC i się wszyscy kiedyś zesrają jak prądu braknie. Wolałbym nie ograniczać się tylko do jednego źródła energii ale jeśli gaz miałby drożeć szybciej niż energia elektryczna to po co się w to pchać :/

Szał na pompy ciepła trwa. Na dzień dzisiejszy oferują one w miarę niskie koszty przy dużej kwocie inwestycji. Dotacji mogę dostać jedynie do 7tyś na nowy dom. Stopa zwrotu średnio to kilkanaście lat przy założeniu, że pompa będzie bezawaryjna.... Instalacji PV odrazu nie założę, bo nie ma tyle kasy więc zasilanie tylko z sieci.

Rozumiem jak ktoś przechodzi z kopciucha na PC, ale czy ma to sens jak mam gaz pod nosem?

Temat się przewija co chwile, ale ja już sam nie wiem w co iść. Co myślicie?

Dzięki za rady :)

PS. Jeśli ktoś może zrobić ofertę na PC to proszę o priv. Budowa w Krk.
#ogrzewanie #pompaciepla #budujzwykopem #gaz #fotowoltaika
  • 25
@desygnat: Byliśmy w gazowni fakt faktem przed wojną, to nam powiedziano że nie ma sensu składać teraz wniosku bo przyłącze zostanie wykonane bardzo szybko ze względu na lokalizację sieci gazowej.
@Mariszon: No myślę, że sam sobie już odpowiedziałeś co do wyboru. Trzeba iść w dywersyfikacje źródeł, bo nie ma innego wyboru, albo robisz CO/CWU pod to co możesz obecnie dostać albo uprawiasz hazard.

1. Prąd będzie drożał i to przez najbliższe 15 lat minimum. Dlaczego? Nie mamy atomu i nie będziemy mieli przynajmniej do 2040, a wtedy będą jeszcze koszty budowy rozłożone w cenie, więc... Szkoda gadać :) Węgiel jest banowany,
@Morguliusz: Dzięki za komentarz.
Wydaje mi się, że nie ma dobrej decyzji. Z jednej strony jest nieprzewidywalny stosunek kosztów energii, a z drugiej wysokie koszty inwestycji w pompę ciepła i ryzyko jej awarii co zabierze ekonomiczne uzasadnienie tego wyboru na przestrzeni lat. Tak naprawdę to aktualnie każdy wybór staje się hazardem, bo jak sam piszesz do niedawna można było ślepo pójść w gaz, a teraz wszystko się wywróciło. Na dokładkę mamy
@Mariszon: też mam sieć gazową w drodze ale PSGaz nie wie kiedy będzie miał pieniądze na realizacje przyłączy a zgodnie z obecnym stanem prawnym nie można samemu pokryć tego kosztu, z tego co wiem to ogólnokrajowa sytuacja

jak nie masz zrobionego przyłącza do działki to może się okazać że ta opcja jest niedostępna w ciagu najbliższych lat
@Mariszon A jak pradu braknie to kociol na gaz albo na wegiel bedzie dzialal? Sry ale zamiast stawiac 250 m2, wolabym postawic dobrze doinwestowane 150m2. PC + PV i alternatywe na wypadek braku energii. Przy czym obecnie dostanie PC graniczy z cudem, a terminy to kilka miesiecy.
Nie będzie działać ale UPS to pociągnie.
PV zawsze mogę dołożyć w nie tak odległym czasie, a budynku nie zmienię. A jeśli się zdecyduje na pompę to mogę poczekać bo jeszcze mam czas.
Jak się da to zakładaj gazowy kondensacyjny. Za 10-15 lat PC lub kolejny kocioł gdy ten padnie. Prostota instalacji i łatwość serwisowania, no i niskie koszty. Jak Cię terminy puszczają na czekanie na gaz to nie kombinuj, a jak ciśnie termin to w zasadzie brak jakiejkolwiek alternatywy dla PC.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Mariszon: kiedyś była prawidłowość że jak był gaz to gaz. Teraz szedlbym w samowystarczalność czyli jeśli gaz to mieć możliwość grzaniem gdy gen gaz nie będzie do nas płynął. Jakiś kominem czy coś w tym stylu. Druga opcja to pompa ciepła + pv, elektrownia wiatrowa, agregat i ja w tą stronę poszedłem. Obecnie mam gruntową + PV + agregat i takie coś się spisuje. Jak tylko będzie się to opłacało to