Wpis z mikrobloga

Hej Mirki

Jestem w trakcie budowy domu o 200m2 + garaż 50m2 i powoli czas wybrać sposób ogrzewania. Wszędzie będzie podłogówka, dobre ocieplenie + rekuperacja. Dotychczas planowałem gaz. Sieć gazową mam w drodze, na działce musiałbym pociągnąć ok 14m rurociągu. Niestety zaczynam nabierać wątpliwości co do tego paliwa w związku z ciągłymi podwyżkami i faktem że ceny mają zosać uwolnione w 2024r. Na dokładkę UE snuje plany o zakazie stosowania kotłów gazowych w nowych domach w przyszłości. Nic innego jak banowanie gazu bo od marca nie jest już EKO... I tak dużo ludzi przechodzi na grzanie prądem poprzec PC i się wszyscy kiedyś zesrają jak prądu braknie. Wolałbym nie ograniczać się tylko do jednego źródła energii ale jeśli gaz miałby drożeć szybciej niż energia elektryczna to po co się w to pchać :/

Szał na pompy ciepła trwa. Na dzień dzisiejszy oferują one w miarę niskie koszty przy dużej kwocie inwestycji. Dotacji mogę dostać jedynie do 7tyś na nowy dom. Stopa zwrotu średnio to kilkanaście lat przy założeniu, że pompa będzie bezawaryjna.... Instalacji PV odrazu nie założę, bo nie ma tyle kasy więc zasilanie tylko z sieci.

Rozumiem jak ktoś przechodzi z kopciucha na PC, ale czy ma to sens jak mam gaz pod nosem?

Temat się przewija co chwile, ale ja już sam nie wiem w co iść. Co myślicie?

Dzięki za rady :)

PS. Jeśli ktoś może zrobić ofertę na PC to proszę o priv. Budowa w Krk.
#ogrzewanie #pompaciepla #budujzwykopem #gaz #fotowoltaika
  • 25
  • 0
@Mariszon na poczatku roku widziałem obliczenia kosztów ogrzewania dla domu sto kilkadziesiąt metrów. Pompa ciepła wychodziła najtaniej.

Ja będę zaczynał budowę za jakiś czas ale na dzień dzisiejszy pompa ciepła wygrywa. Koszt spory ale te 7k można sobie odliczyć.
Przy gazie musisz doliczyć koszty komina (parę tysięcy na gotowo) i koszt przyłącza. Suma summarum początkowy koszt wychodzi zbliżony, pompa parę tysięcy więcej. Ponadto na przyłącz gazu bardzo długo się czeka. Podobno nawet
@GT2: Idę raczej w pompę ciepła. Jest drożej ale na dłuższą metę istnieje prawdopodobieństwo że się zwróci. W przyszłości pojawi się PV więc tym bardziej lepiej mieć PC.
Gaz mam przy ogrodzeniu więc to pójdzie szybko, natomiast komin + przyłączę to kolejne 6-7tyś.