Wpis z mikrobloga

Ostatnio na wykopie został opublikowany wywiad z mitomanem Bartosiakiem, w którym zasugerował on możliwość "desantu rosyjskich spadochroniarzu na stolice Estonii". Na szczęście wykopowi eksperci od razu stwierdzili, że taki scenariusz to czysta fantastyka, a Bartosiak po prostu jak zwykle gada bzdury udając eksperta.

Jednak tak, jak wykopowiczom nie można odmówić wiedzy eksperckiej, tak niepokoi mnie to, co przeczytałem w raporcie RAND Corporation o tytule "Wojna hybrydowa w państwach bałtyckich". W części pod tytułem "Ukryte użycie przemocy" na str. 23 napisano coś takiego:

Zachodni analitycy często podkreślają scenariusz stworzony na podstawie rosyjskiej aktywności na Krymie, w którym znacząca liczba nieoznakowanych funkcjonariuszy Specnazu przejmuje kontrole nad miastem zdominowanym przez osoby rosyjskojęzyczne, takich jak Narwa w Estonii czy Dyneburg w Łotwie. Lokalny prorosyjski ruch polityczny mógłby ogłosić niepodległość, zaprosić rosyjskie siły na ich terytorium by wesprzeć ich cele, oraz zachęcić Rosje do zaanektowania ich terytorium. Ukryte działania mogą utrudnić NATO lub jej państwom członkowskim przypisanie secesji do rosyjskiej agresji, co mogłoby podważyć odpowiedź NATO. Rosyjska aneksja mogłaby również odstraszyć NATO od odpowiedzi poprzez wskazanie, że Rosja poszłaby na wojne z NATO lub użyłaby broni nuklearnej dla obrony swojego terytorium.


Każdy wykopowy ekspert słusznie powie, że taki scenariusz to bzdura - wszakże brak zdecydowanej odpowiedzi NATO w postaci ciężkich dywizji natowskich oraz głowic jądrowych wysłanych nad Bałtyk skutkowałby od razu upadkiem europejskiej gospodarki, rozkładem państw i wybuchem wulkanu Etna. Jednak martwi mnie to, że takie bzdury są wypisywane przez amerykańskie think-tanki. Czyżby mitoman Bartosiak zdołał swoimi fantazjami omamić także analityków zza oceanu? W jaki sposób temu przeciwdziałać?

#bartosiak #wolski #napierala #geopolityka #wojna
  • 14
@ruski_agent: 10 minut temu czytąłem zeznania asystenta ukrainskiego deputowanego, który zdradził na rzecz Rosji i wg niego tschemat zdobycia częsci ukraińskich miast był lekko podobny. Prorosyjscy za kase z Rosji mieli organizowac prywatne firmy ochroniarskie itp. w miastach a w sytuacji podejsia sił rosyjskich wystapic jako wyzwoliciele.
Ale o spadochroniarzach nic nie było.
@ruski_agent:

Co takiego sie zmieniło od tamtego czasu,


No nie wiem? Może wybuchła na pełną skalę wojna między Ukrainą i rosją? I rosja nie ma wystarczająco sił na otwieranie kolejnego frontu?

USA mają coraz trudniejszą sytuacje na Pacyfiku?


Tak, tak, Stany są teraz zajęte potężnymi Chinami które boją się otwarcie wesprzeć rosję w tym konflikcie xD
Tak, tak, Stany są teraz zajęte potężnymi Chinami które boją się otwarcie wesprzeć rosję w tym konflikcie xD


@0xFEE1DEAD: Tak, są. Ostatnio dużym problemem dla USA jest pakt zawarty między Chinami a Wyspami Salomona. Chiny otwarcie wspierają Rosje dyplomatycznie, natomiast nie chcą ryzykować sankcji związanych z otwartym wspieraniem ich materialnie.

Amerykański Sekretarz Stanu mówi, ze Chiny są nadal największym zagrożeniem. Co więcej, one same straszą tym, że będą do końca
@0xFEE1DEAD: Dorzuciłbym jeszcze, że w interesującej nas wypowiedzi Bartosiak bajał przed paroma dniami o braku reakcji NATO na ewentualny rajd rosyjskich spadochroniarzy na Tallin.

Wyobraźmy sobie szybki rajd rosyjskich spadochroniarzy na stolicę Estonii. Czy NATO ruszy wtedy z całą siłą do kontrataku? Gdzie jest ta granica pełnego zaangażowania? Ukraina tego nie uruchomiła i o ile państwo to nie jest członkiem Sojuszu, to wiemy, że wojna jest wymierzona w NATO, a mimo
Jak to się ma do mitycznych wizji rozłamu w ramach Zachodu? Zachodu, który tak zjednoczony nie był od czasów Zimnej Wojny. A być może dziś jest nawet bardziej, niż wtedy.


@Kazimierz_Przerwa-Obiadowa: Taa, jedność Zachodu xD Tymczasem doradca kanclerza Niemiec ds. polityki zagranicznej mówi, żeby nie mówić tyle o niemieckiej pomocy dla Ukrainy, która jest powolna (bo Niemcy nie chcą nawet wysłać im wozów bojowych, które mają na stanie i których
Jednak martwi mnie to, że takie bzdury są wypisywane przez amerykańskie think-tanki.


@ruski_agent: A może to nie bzdury tylko realny scenariusz.
Przywykłeś do życia w czasach pokoju, gdzie żołnierzy widzi się tylko w filmach i na paradach 15 sierpnia. Ten czas właśnie kończy się i Bartosiak to widzi.