Wpis z mikrobloga

@szczuronap: Zapomniałem dodać, że książka została wydana w 1989 r. przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Analogia do propagandy wobec Ukrainy broni się sama, a podziały to szerzy ten kto komentarz zaczyna od inwektyw.
  • Odpowiedz
@Marczo20: Jakiego niemieckiego okupanta masz na myśli? Książka dotyczy okresu powstań śląskich.
O 500+ wtedy chyba nie myśleli, ale bardzo możliwe, że czynniki ekonomiczne i socjalne były decydujące.
  • Odpowiedz
Jakiego niemieckiego okupanta masz na myśli?


@Tytanowy: No jakby się uprzeć, to Śląsk nie znalazł się w granicach Prus w sposób pokojowy, tylko został włączony w wyniku zbrojnych zaborów z lat 40 XVIII wieku, a sami Habsburgowie na serio liczyli na jego odzyskanie jeszcze w drugiej dekadzie XIX wieku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Aczkolwiek wtedy (po I WŚ) to już od dawna nie była okupacja, a raczej
  • Odpowiedz
@vanillla_guy: No jakby się uprzeć to cała Europa jest pod okupacją nadal, bo granice zmieniały się na wszelki możliwy sposób. Pokój w Hubertusburgu, kończący wojnę siedmioletnią, przyniósł całkowite zrzeknięcie się pretensji do większości Śląska przez Habsburgów. To nie było żadne "zasiedzenie" się. Kojarzymy wcześniejsze zmiany granic na Śląsku jako wynikające jedynie z sukcesji, ale przecież nawet Kazimierz Wielki próbował go zająć zbrojnie co mu się nie udało.

Niemcy starali się kompromitować
  • Odpowiedz
No jakby się uprzeć to cała Europa jest pod okupacją nadal, bo granice zmieniały się na wszelki możliwy sposób. Pokój w Hubertusburgu, kończący wojnę siedmioletnią, przyniósł całkowite zrzeknięcie się pretensji do większości Śląska przez Habsburgów. To nie było żadne "zasiedzenie" się. Kojarzymy wcześniejsze zmiany granic na Śląsku jako wynikające jedynie z sukcesji, ale przecież nawet Kazimierz Wielki próbował go zająć zbrojnie co mu się nie udało.


@Tytanowy: Obecnie nie jest, bo
  • Odpowiedz
@vanillla_guy: Ciężko się nie zgodzić z tym co piszesz, po prostu określenie "okupant" było mocno nieadekwatne. Mało kto wie, że Prusy przez pierwsze 30/40 lat prowadziły silnie eksploatacyjną politykę na Śląsku.
  • Odpowiedz