Wpis z mikrobloga

#emigracja

Hej, mam pytanie o papiery/meldunek i kilka pytań o życiu w #holandia .
Prześledziałem wpisy z ostatniego czasu i wiem na razie tyle:

1. Potrzebuje wynająć mieszkanie/pokój/kontener pod płotem, w którym wynajmujący/makler zezwala na meldunek (wiem, że jest to trudne w obecnej sytuacji mieszkaniowej, ale powiedzmy, że to już ogarnąłem)

2. Potrzebuję ogarnąć numer BSN, aby podjąć jakąkolwiek legalną pracę, do którego potrzebny jest meldunek, o którym niżej

3. Potrzebuję mieć meldunek:
- wypełniony wniosek (na miejscu)
- umowę/wniosek o wynajęciu mieszkania (lub dokument potwierdzający ze możesz się tam zameldować) (na miejscu jezeli makler wyraża zgodę)
- paszport/dowod (mam)
- europejski akt urodzenia (mam polski akt urodzenia, potrzebuję go przetłumaczyć?)
- europejski akt ślubu (będąc singlem chyba nie potrzebuję ( ͡° ͜ʖ ͡°) )

4. karta mastercard wszędzie przejdzie? gotówke ze sobą biorę czy inaczej

5. czy potrzebuję jakiejś winiety? mam auto euro 4 (zielona plakietka) na polskich blachach i bede nim jeździł max trzy razy na miesiąc (taka praca), z tego co pamietam trzeba je przerejestrować po 3 miesiącach - fakt czy mit?

O czymś zapomniałem? Holenderskiego się ucze (bedzie juz jakies A2), angielski w razie w jest grany
  • 30
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Kasia123456789: ja jestem z Niemiec ale często do Holandii się wybieram i mam tam kolegów więc odpowiem na kilka pytań.
Karta Maestro najlepiej. W ich bankach długo zakłada się konto dlatego wielu z moich znajomych ma legitne holenderskie konto "bunq" otwierane online z kartą maestro i Mastercard.
Winieta nie jest potrzebna w DE ani w NL, miały być wprowadzone dla imigrantów ale trybunał uznał, że byłaby to dyskryminacja.

Z przerejestrowaniem to
  • Odpowiedz
@Kasia123456789:

1. nie ma do czego się odnieść, wszystko wiesz
2. do BSN nie potrzebujesz meldunku, ale bez tego nie możesz podjąć pracy
3. akt urodzenia musi być na druku europejskim
4. wyrób sobie kartę w ING jak będziesz już miał adres, tymczasową dostajesz od razu a główną przyślą pocztą, polskie karty nie wszędzie działają
5. nie, potrzebujesz winiet, co do tego że trzeba przerejestrować to pół fakt, bo możesz jeździć
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Kasia123456789: ja normalnie Mastercardem z niemieckiego ING place w calej Europie obojętnie gdzie nie byłem, nigdy nie było problemu, a w razie w zawsze jest bankomat, także zostaw sobie tego N26
  • Odpowiedz
@Trique:

1. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
2. czylo mogę wejść do urzędu z ulicy bez meldunku i z miejsca sobie taki numer wyrobić? ewentualnie ile sie czeka na dokument potwierdzjący, że już go mam?
3. teraz czytam https://e-justice.europa.eu/35981/PL/public_documents_forms?init=true, bede musiał się zagłebić. wyrabiałeś może takowy? możesz coś doradzić?
4. mam konto w PKO BP, revoluta i N26, nie uśmiecha mi sie robienie kolejnego w polskim banku. jest
  • Odpowiedz
@Kasia123456789:

2. w zależności od urzędu albo przyjmą Cię z ulicy albo trzeba się umówić na wizytę (to głównie w większych miastach). Wyrabiają na miejscu.

3. wyrobisz w urzędzie stanu cywilnego za bodajże 50zł.Tutaj z tego co pamiętam on jest ważny chyba 3 miesiące, po których musisz wyrobić nowy.

4. Miałem na myśli wyrobienie normalnej karty w holenderskim ING bez czego prędzej lub później będzie Ci ciężko funkcjonować. Szybkie płatności, kontrole
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@asia123456789: 2 nie w każdym urzędzie- gemente możesz wejść i bez umawiania się na wizytę wyrobić nr BSN. Papier dostajesz od ręki trwa to 15 minut. 5 no tutaj dochodzi kwestia parkingu. Jeżeli to duże miasto to parkingi są płatne i płacenie za godzinę czy dobę wychodzi bardzo drogo. Darmo masz wokół parku. Jak będziesz mieć meldunek można wykupywać parking na cały miesiąc za około 10 euro. Zależy to od miasta
  • Odpowiedz
@Trique:

2. rotterdam, wiec trzeba bedzie sie umawiać ( ͡° ʖ̯ ͡°)
3. przeczytałem właśnie o tym na jakiś forum z 2007 roku, jutro pójde wyrobić
4. z tym też bede kombinował, ale to później na razie to ja bede głównie w pracy xD
5. auto mam od maja 2020 i jest na moją matule, ja jestem współwłaścicieem. wyszło mi troche ponad 600 euro na rok, chyba
  • Odpowiedz
@s---k: opel astra kombi z 05 roku z 1.6 mi wyszła nieco ponad 600 jewro, chyba znośnie ¯\_(ツ)_/¯
Zakładam, ze trzeba z tym iśc do jakiegoś urzędu żeby zarejestrować czy jak to wygląda? Bo nie opłaca mi sie chyba przerejestrowywać na holenderskie blachy 17letniego gruza ʕʔ
  • Odpowiedz
@Kasia123456789:
2. wyczerpane
3. wyczerpane
4. to już jak tam chcesz, ale nie wiem czy któreś z Twoich kont obsługuje przykładowo iDeal (coś jak u nas blik do płatności natychmiastowych), czy możliwość płatności za siłownie (w formie subskrypcji, sami ściągają z konta).
5. z tym, że jesteś współwłaścicielem to może być problem przy zgłoszeniu się do płacenia podatku (przynajmniej kiedyś się zdarzało, jak trafiłeś na mniej ogarniętą osobę). Teoretycznie łapiesz się
  • Odpowiedz