Wpis z mikrobloga

Mirki, kilka pytań o ocieplenie dachu wełną:

1) dach z dachówki, z membraną - rozumiem, że wełna powinna dolegać do membrany, nie zostawiamy szczeliny od dołu jak w przypadku deskowania?

2) krokwie mają 20cm wysokości, myślałem że będziemy dawać 20cm między krokwie + 10cm między stelaż g-k, teraz czytam że najpopularniejsze rozwiązanie to 15+15, stąd pytanie czy są jakieś przeciwskazania przeciwko 20+10,

3) jakie są wasze opinie na temat szklana vs skalna?

4) czy jest to coś co racjonalnie można próbować chcieć robić samemu, bez doświadczenia w budowlance ( ͡° ͜ʖ ͡°)? Temat wydaje się prosty, a ceny wykonawstwa spore.

#budownictwo #budujzwykopem #budowadomu
vaknell2 - Mirki, kilka pytań o ocieplenie dachu wełną:

1) dach z dachówki, z memb...

źródło: comment_1655791710ORQkV1E4XEWnlqL2NmI8NE.jpg

Pobierz
  • 44
  • Odpowiedz
@vaknell2: Wełna zdecydowanie nie powinna dotykać membrany, nawet jeśli ta jest wysoce poroprzepuszczalna. Po membranie od wew strony muszą ściekać skropliny które odprowadza na zewnątrz. Są takie momenty (zima) kiedy skuteczność membrany jest nieco niższa i skropliny nie są odprowadzane. Wtedy aby nie utrzymywały się w wełnie spłyną na dół - pod warunkiem odstępu od wełny ok 1cm.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@vaknell2: 1. Nie. Ma być dylatacja między wełną, a membraną/deskowaniem
2. 15+15 w takim wypadku. Ewentualnie 15+20, ale 15 między krokwiami. Sumarycznie min. 25cm
3. Brałem skalną i jest git. Skalna ma chyba lepszy współczynnik przenikalności cieplnej - do sprawdzenia
4. Generalnie to jest proste - nawet budowa stelaża, ale dobrze robić w dwie osoby. Ja robiłem samemu i zajęło mi to dość długo - głównie po robocie. Nie miałem doświadczenia
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@vaknell2: to trzy sprawy
1. Jaka wentylacja? Rekuperacja?
2. W elewacji masz zostawioną szczelinę czy zrobili styropian na szczelno do desek?
3. U góry przy kalenicy też powinna być szczelina tak właśnie by nie było przypadku 2 z obrazka. Przepływ powietrza powinien być przez cały dach

Podobnie powinny być w dachu dachówki wentylacyjne
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@vaknell2: by szczelina powietrzna działała poprawnie musi w niej krążyć powietrze więc konieczne jest otwarcie zarówno w kalenicy jak i okapie moim zdaniem i ile przy luźno przybitych deskach bez tego otwarcia jakoś będzie działać ale pod plytami osb czy papą nie ma szans na odprowadzenie wilgoci jesli ta pustka nie jest otwarta
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@vaknell2: no to przy robieniu elewacji trzeba zwrócić na to uwagę, aby nie robili do samych desek tylko zostawili 4-5cm szczeliny wentylacyjnej. Potem w podbitce są takie specjalne kratki wentylacyjne.
  • Odpowiedz
@AlphaOmega666 przecież jak zostawiasz szczeliny to zaraz osy albo szerszenie robią gniazda. Skąd pomysł na szczeliny??
@sztafet spoko robota powiadasz? Pierwsze słyszę by ktoś chwalił pracę przy wełnie. Położyłem tysiące metrów wełny i nigdy do pracy się nie przyzwyczaiłem. Nienawidziłem wstawać do pracy i nie mam zamiaru więcej z nią pracować. Jeżeli będę musiał z tym pracować do dam komuś zarobić spod sklepu a nie będę dotykać tego szamba.
@mentari normalnie kupujesz
  • Odpowiedz
@Fushnikov: Chodziło mi o techniczny aspekt, a nie tego, że warunki są bez sensu. Poziom skomplikowania jednak jest niewielki. Pod kątem uciążliwości najgorzej mi się robiło styropian pod wylewki, tragedia.
  • Odpowiedz
@sztafet @Fushnikov
I o ten aspekt właśnie pytam, nie wątpię że robota jest ciężka i uciążliwa i nie kwestionuję jej ceny, ale jeśli jest łatwa technicznie to to jedno ocieplenie w życiu może bym próbował zrobić i oszczędzić trochę kasy.
  • Odpowiedz
@vaknell2:
1. Przy membranie, wełna niech dotyka membrany. Nie rób szczeliny.
2. Najlepiej 20cm między krokwie + 15 lub 18 cm następna warstwa.
3. Skalna jest cięższa, trochę lepiej izoluje w lecie.
4. Ja nie miałem doświadczenia. Kładłem sam. dom 140m2, za sezon grzewczy wyszło mi 1700zł. Wełna 18+15.

Jak chcesz robić sam to koniecznie bierze wełne typu Supermata Plus Isovera. Do tego pamiętaj o aktywnej folii paroizolacyjnej typu km duplex
  • Odpowiedz
@vaknell2: Wbrew temu co piszą, nie daje się szczeliny między wełne i membranę. Nie wierzysz to zobacz co piszą producenci.
Robota jest prosta ale wcześniej sobie poczytaj i popróbuj żeby sobie wyrobić technikę. Daj 20 między krokwie i 10 pod i będzie dobrze chociaż ja jednak robię 40 cm.
Jak szukasz wełny to zobacz knaufa, nie gryzie. Kup szczelną maskę, okulary i rękawice.
  • Odpowiedz
@01101010_01100001: Wg producentów wełna może się stykać folią i jest w karcie technicznej membrany często to zapisane. Podnosi to parametry takiej folii celem zwiększenia jej wartości i klasy. Jednak zaręczam Ci, że są to dane laboratoryjne w szczególnych warunkach i zupełnie nie realnych okresach czasu. Folia między dachówką i wełną będzie tam przez kilka, kilkanaście lat. Wpływ wysokiej temperatury dachówki bardzo szybko zmieni właściwości membrany o której piszą Twoi inżynierowie. I
  • Odpowiedz