Wpis z mikrobloga

  • 19
1767 + 1 = 1768

Tytuł: Moby Dick
Autor: Herman Melville
Gatunek: powieść przygodowa
Ocena: ★★★★★★★★

Powieść nieprzeciętna, a zarazem niełatwa w odbiorze. Myślę, że dobrze podsumował ją Evert Duyckinck (przytoczony w posłowiu autorstwa Mikołaja Wiśniewskiego): "Melville napisał trzy książki w jednej: to nie tylko przygodowa powieść, lecz również przyrodoznawczy traktat z dziedziny cetologii oraz zbiór filozoficznych esejów".

Takie właśnie odnosiłem wrażenie, czytając Moby Dicka. Akcja przeplata się tu ze szczegółowymi opisami wielorybów i samego wielorybnictwa, a sam styl zmienia się, wędrując od pierwszoosobowej narracji do naśladownictwa dramatu szekspirowskiego.

Książka podzielona jest na 135 króciutkich rozdziałów, co mi osobiście ułatwiało jej lekturę. Również owe, wspomniane już, eseje filozoficzne całkiem mi się podobały. Moby Dick to jeden z tych utworów, w których co chwilę podkreślałem sobie jakieś trafne cytaty.

A to o księdzu, który po wejściu na ambonę i zwinięciu sznurowej drabinki "aby owym aktem fizycznej izolacji zaznaczyć swe duchowe oderwanie od wszelkich zewnętrznych światowych więzów", głosi w kazaniu: "umiłowani koledzy żeglarze, zarzućcie linę na ostatni wiersz pierwszego rozdziału z Jonasza...", a to o Ahabie, który był "chanem pokładów, królem mórz, możnowładcą Lewiatanów" i który swym "korabiem przeoruje morze jak swą własną osobistą, plantację", to wreszcie refleksje na tematy filozoficzne, np. "nikt bowiem nie może odczuć właściwie swojego jestestwa, jeśli oczy jego nie są zamknięte".

Ale o czym właściwie jest Moby Dick? Czy pogoń za białym kaszalotem to jego jedyny przekaz? Bardzo spodobało mi się znalezione w posłowiu zdanie, że "Nie ulega jednak wątpliwości, że Melville COŚ faktycznie miał na myśli, czy może raczej - że co leżało mu na wątrobie, choć zapewne on sam nie potrafiłby jednoznacznie tego CZEGOŚ nazwać".

To powieść, która pozwala na wiele różnorodnych interpretacji. Można odnosić ją do ekspansjonistycznej polityki Stanów Zjednoczonych w XIX wieku, o niektórych fragmentach można myśleć jako o metaforach gospodarczych i ekonomicznych, można też znaleźć tu analizę człowieczej natury.

Książka jest spora objętościowo, więc jej lektura to siłą rzeczy co najmniej kilka dni. Dla niektórych obszerność tej powieści może być wadą, ale wydaje mi się, że dzięki niej czytelnik może tym mocniej poczuć klimat przemierzających oceany statków wielorybniczych. A zwłaszcza tego jednego statku - Pequoda, z szalonym kapitanem na czele, o którym napisane jest, że "Pequod, pełen dzikich i ładowny ogniem, spalający trupa i nurkujący w czerń mroku, zdał się być materialnym odpowiednikiem duszy swojego maniackiego wodza".

Co ciekawe, w książce nie brakuje też fragmentów weselszych, a nawet humorystycznych. O zachowaniu jednego z oficerów, uznawanego za bardzo zachowawczego i mało ryzykującego (a wręcz najostrożniejszego na statku), dowiadujemy się na przykład: "przypuszczam zatem, że płynięcie z rozwiniętym żaglem w czasie mgły i szkwału prosto na gnającego wieloryba jest szczytem wielorybniczej roztropności". W innym zaś miejscu okrętowy kucharz wygłasza gwarowym językiem kazanie do rekinów: "pewnie, żeście reginy, ale jeżeli będziecie gierować tym reginem co w was siedzi, to będziecie anioły, bo każden anioł to nic innego, jak regin dobrze prowadzony".

Cieszę się, że zdecydowałem się na sięgnięcie po tę książkę, mimo wielu narzekań ze strony jej odbiorców. Jej lektura nie była dla mnie bynajmniej męką, przez którą jednakowoż chciałem przebrnąć, aby mieć na swym czytelniczym koncie owego klasyka, ale prawdziwą przyjemnością; przygodami goniących za strasznymi lewiatanami wielorybników, w które bez reszty dałem się wciągnąć. Polecam, ale tylko przy nastawieniu, że wiecie na co się piszecie - pamiętajcie, że nie porwie Was tu wartka akcja fabularna, a rejs będzie długi i dość mozolny.

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #powiescprzygodowabookmeter
informatyk - 1767 + 1 = 1768

Tytuł: Moby Dick
Autor: Herman Melville
Gatunek: po...

źródło: comment_1655724637A0Yw8ZUi2JMJcAIWIu8Rsw.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (8.3 / 10) (7 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-07-01 00:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-03-15 - Użytkownik ali3en ocenił na: ★★★★★★ (6.0 / 10) - Wpis »
2\. 2022-03-13 - Użytkownik ali3en ocenił na: ★★★★★★★★★ (9.0 /
  • Odpowiedz