Wpis z mikrobloga

Chcę podpisać umowę najmu kawalerki, jednak wynajmujący w umowie najmu okazjonalnego wprowadzili takie punkty jak:

d) Czynsz najmu, o którym mowa w punkcie a) niniejszego paragrafu może być waloryzowany przez Wynajmujących nie częściej niż raz w roku w oparciu o wskaźnik wzrostu cen towarów i usług publikowany przez GUS.

f) Najemca zobowiązuje się do wydania Przedmiotu Najmu Wynajmującym po zakończeniu stosunku najmu z pełnym przejętym wyposażeniem i umeblowaniem, posprzątanego, w stanie nie pogorszonym, nie licząc normalnego zużycia wynikającego z bieżącej prawidłowej eksploatacji. Najemca zobowiązuje się zwrócić Lokal po odmalowaniu, chyba że Wynajmujący zgodzą się na odstąpienie od tego wymogu.

c) Najemca zobowiązuje się do przestrzegania przepisów przeciwpożarowych i zwrócenia szczególnej uwagi na eksploatację pieca c. o. i przewodu kominowego. Najemca zobowiązuje się dokonywać przeglądów pieca c. o. na własny koszt oraz udostępniać lokal w celu wykonania przeglądów kominiarskich przez odpowiednie służby.

Czy jest się czego bać? Czy powinienem negocjować treść tych punktów?

#kawalerka
#umowa
#najem
#prawo
#wynajem
  • 16
@KromkaMistrz: przez punkt d) rozumiem, że mogą mi podwyższyć czynsz najmu bo gus podał wyższą inflację co mi się nie podoba bo umawiam się na kwotę. Punkt f) mogą zmusić mnie do odmalowania bo będzie jakiś odprysk na ścianie wynikający ze zużycia normalnego, według ich widzimisię a punkt c) to już w ogóle kuriozum, wynajmujący powinni o to zadbać

tego co wyżej
@ptasiek2
@KromkaMistrz: "w stanie nie pogorszonym, nie licząc normalnego zużycia wynikającego z bieżącej prawidłowej eksploatacji" - ściany naturalnie się brudzą. Oczywiście jeśli chce to może coś takiego podpisać, nigdy wcześniej się nie spotkałem z takim zapisem i w mojej ocenie nie brzmi to za dobrze. Poza tym nikt nie powiedział że te ściany są teraz w dobrym stanie...
No dobra @rawilson: ale przed są takie punkty jak:

a) Najemca będzie płacić Wynajmującym czynsz najmu za Lokal w kwocie XXX za każdy miesiąc obowiązywania niniejszej umowy. Czynsz najmu płatny będzie za dany miesiąc do piątego dnia tego miesiąca, przelewem na konto Wynajmujących nr XXXX
b) Najemca zobowiązuje się w tym samym terminie do uiszczania opłaty dla administracji budynku, która obejmuje m. in.: koszty utrzymania i eksploatacji nieruchomości wspólnej, koszty administracji,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@remote-control:

Podpunkt a) umawiacie się że płacisz gościowi do kieszeni stała kwotę którą możecie zmienić raz do roku ze względu na inflacje. Równie dobrze co roku byście mogli podpisywać co roku nową umowę na nową kwotę.

b) to koszty eksploatacyjne. Dziś np. firma sprzątająca bierze x zł za sprzątanie części wspólnych, za chwilę będzie chciała 2x zl przez co wzrośnie koszt eksploatacji i kto to ma pokryć? No wiadomo że Ty