Wpis z mikrobloga

dla wszystkich którzy wieszczą, że zbliżamy się do końca spadków - otóż nie, nie zbliżamy się. Takie economics 101 to jest, że za wzrostem stóp idzie wzrost bezrobocia, ale jeśli spojrzymy na obecne wskaźniki makro to stopa bezrobocia się nie ruszyła, co oznacza, że stopy wciąż nie działają. I nie piszę tutaj tylko o naszym bantustanie, ale też chociażby USA. dopóki u nas nie zobaczymy bezrobocia na poziomie 9-13 % to nie ma co wieszczyć na temat końca spadków/kryzysu.
Niestety oznacza to też, że inflacja będzie za niedługo pukać do 20%, więc pod koniec roku możemy witać się ze stopami co najmniej powyżej 8 % (a może nawet i 10%).
#gielda
  • 9
@CryArturek: a czemu od razu bezdomnych ? Poza tym popatrz na Hiszpanię czy Grecję. Tam by chcieli mieć to 10% bezrobocia ( ͡° ͜ʖ ͡°) Więc nie wiem dlaczego uważasz, że to jest nieosiągalne.

I tego, że zaczną pompować socjal to nie wypieram. Być może tak, być może nie, w końcu rok wyborczy idzie. Ale wtedy z automatu skończy się to inflacją ponad 20%, a następnie bezrobociem
W konsekwencji jezeli jest duzo bezrobotnych + brak socjalu to raczej nic innego nie wynika niz utrata majatku. Oczywiscie mowimy o realnym bezrobociu a nie ukrytym. W polsce raczej bezrobocie nie wzrosnie bo jestesmy jak na razie tani. A PiS dba o swoich wiec raczej bym sie nie spodziewal ukrócenia socjalu a wrecz w druga strone wiec, wiec nie do konca wrozy to spadki. Zobacz sobie indeksy turcji
@CryArturek: powtórzę jeszcze raz: economics 101. Twoje założenia są błędne, bo jeśli rosną realne stopy procentowe (a podnosimy je po to, żeby zwalczać inflację) to rośnie bezrobocie. Turcja jest najgorszym przykładem jaki może być, ponieważ tam Erdogan w celu zwalczania inflacji obniżał stopy procentowe. Jaki dało to skutek widać po najnowszych odczytach oraz kursie liry.

to co piszesz o utracie majątku to skrajne ubóstwo. Na zwalczanie tego jest socjal, ale nie
@czohracz byc moze twoje zalozenia sa bledne. Co do trucji to widac ze stopy nic nie daja jezeli realny doplyw gotowki do obiegu jest jeszcze wiekszy. Jakie znaczenia ma stopa procentowa na poziomie 14% w Turcji jezeli inflacja jest 2x. Jezeli daliby 30% a przyplyw gotowki bylby jeszcze wieksze to myslisz ze obnizy to inflacje? Na inflacje sklada sie wiele rzeczy, przede wszystkim to jak duzo nowej gotowki jest wpuszczane do obiegu,
@CryArturek: to przecież nie są moje założenia, tylko podstawy ekonomii XD
ja nic nie pisałem o obniżaniu inflacji ani wpływie stóp vs pompowaniu gotówki w obieg. To jasne, że restrykcyjna polityka monterna (w tym podnoszenie stóp) będzie mniej skuteczna, jeśli jednocześnie prowadzona będzie ekspansywna polityka fiskalna.
Więc wróć do góry i przeczytaj jeszcze raz co napisałem, mianowicie - jeśli ktoś liczy, że powoli zaczynamy łapać dołek to imho się myli, bo
@czohracz naiwne myslene ze kazda podstawe ekonomii mozesz przelozyc na realny rynek gdzie jest X zmiennych. To tak jakbys chcial teoretyczne wyliczenia regulatorow PID przelozyc na praktyczne zastosowanie. Powodzenia. Masz swoja jakas teorie i spoko ale nie mow ze inne sa bledne bo to smieszne i pokazuja twoja niewiedze w temacie
@CryArturek: ok, przechodzisz do ad personam, czyli merytoryki zabrakło :) Serio, weź w łapę książkę do ekonomii i poczytaj z czego wynika to, że wzrost stóp równa się wzrostowi bezrobocia i może przestaniesz wynajdować swoje własne mądrości na chłopski rozum. tymczasem słyszymy się jak Cię zawołam przy bezrobociu co najmniej na poziomie 9% (wg mnie zajmie to mniej niż rok ale to zobaczymy, bo niestety wybory za pasem)
@czohracz Ty pierwszy przeszedles az persona ze mam bledne zalozenia, wiec to chyba tobie zabraklo argumentow po drugie masz swoja teze i nie ma sensu tlumaczenie Ci moich poglądów bo i tak Ci nie przetłumaczę. Wierzysz ze realny rynek to odwzorowanie ksiązki a ja wierze ze rynek to cos wiecej niz teoria, podobne przełożenie jest w technice. Sa teoretycy i praktyce jedno nie ma odwzorowania do konca w drugim. Rynek zweryfikuje