Wpis z mikrobloga

Mam DG na ryczałcie bez VAT, wystawiam rachunek za usługi budowlane firmie która jest płatnikiem VAT na 16 000pln. Czy dotyczy mnie split payment? Czy z racji tego, że nie jestem vatowcem to temat mnie nie dotyczy przy wystawianiu rachunku?

#ksiegowosc #vat #podatki
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@morghul: nie znam się, ale ksiegowa tłumaczyła mi, aby był split musisz spojrzeć w ustawę vat i zobaczyć jakie towary usługi są na vat np. sprzedaż elektroniki, złota, usługi it doradcze - to wtedy musi być split.
  • Odpowiedz
@bill-adamsonn: no tak, usługi budowlane i kwota powyżej 15 000 pasują ale przecież ja nie wykazuję na rachunku kwoty VAT bo nie jestem vatowcem więc stąd moje wątpliwości. Czy dostanę płatność na główny rachunek i będzie rozbita na głowny i pomocniczy do vat.
  • Odpowiedz
@morghul: pytanko czy kwalifikujesz się do mpp, sprawdź czy twoje usługi są w "załączniku 15 do ustawy". Jeśli tak to mpp, ale widzę że nie da się przelać środków kwotą brutto (w mpp) bo wymagają kwotę VAT której u cb nie ma...
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@morghul: przecież split nie ma sensu bez VAT. Jego wykonanie da ten sam efekt ci zwykly przelew. Jedyna różnica to że do transakcji zostanie przypisana faktura
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@afc dzięki, jakoś nie trafiłem jak szukałem info a ten fragment wszystko wyjaśnia:

Zatem pomimo że w sprzedaży zwolnionej co do zasady obowiązkowy split payment nie wystąpi, (ponieważ do takich transakcji nie dolicza się podatku VAT), to fakt zakupu towarów i/lub usług objętych tym reżimem obliguje również podatników zwolnionych do uregulowania zobowiązania z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności.
  • Odpowiedz
@afc: no rozumiem, tez nie widzę problemu w płaceniu ale jakoś nigdy się nie zastanawiałem jak to działa jak dostaję płatność jak nie jestem na vacie i w sumie działa tak jak powinno, czyli nie działa wtedy ;)
  • Odpowiedz