Wpis z mikrobloga

Ma ktoś Gigabyte M28U? Wg recenzji (https://www.rtings.com/monitor/reviews/gigabyte/m28u) ma całkiem dobre odwzorowanie kolorów na profilu sRGB. Ale jak porównuję sobie obraz do o wiele tańszego LG 27UL500 oraz do Macbooka Pro, to kolory są o wiele cieplejsze i czerwień jest jakaś taka zbyt intensywna, a biel jest trochę przyciemniona.
Zrobiłem sobie własny profil trochę zimniejszy i jest IMO lepiej, ale zastanawiam się czy to po prostu moje przyzwyczajenie do takich kolorów, czy coś nie tak jest z moją sztuką, że domyślnie tak to wygląda.
Skąd mam wiedzieć, które kolory są tymi prawdziwymi? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#monitory
  • 4
@59b862cef4: Kilka dni temu wyszła polska recenzja tego sprzętu: https://youtu.be/E59LujhtcXY?t=506
I zgodnie z tym co mówi typek to jego wyniki były gorsze od rtingsów. W tryie sRGB podaje, że obraz jest niebieski (7000k) co potwierdza test w 8:26 i widoczny balans idący w stronę niebieskiego. Poza tym jednak odwzorowanie wygląda świetnie, ale mówi też, że gamma jest zdecydowanie zbyt jasna w sRGB i nic się z tym nie da zrobić, bo
@Tomaszwro: To u mnie właśnie jest w drugą stronę bo u mnie w sRGB obraz jest bardziej czerwony niż niebieski.
Zastanawiam się czy to jest tylko kwestia kalibracji - czyli teoretycznie jestem w stanie sobie wyklikać tak ustawienia, żeby odwzorowanie kolorów byłoby tak jak u rtings, czy po prostu trafiła mi się słaba sztuka.
Spróbuję jeszcze zaktualizować ten firmware i zobaczę jak to wygląda.
@59b862cef4: Niestety wyklikać nie będziesz w stanie, gdyż Twoje oczy nie wiedzą który z Twoich monitorów jest "biały", więc cokolwiek wyklikasz będzie tylko subiektywnie "poprawne", stąd też moje stwierdzenie, że bez kolorymetra nic nie zrobisz oprócz tego, że dostosujesz sprzęt bliżej siebie i dopóki nie pracujesz z grafiką to nie będzie to żaden problem. Ale bez kolorymetru takie klikanie na oślep w żadnym przypadku nie przybliży Ciebie do "poprawnego odwzorowania", bo
@Tomaszwro:

Niestety wyklikać nie będziesz w stanie, gdyż Twoje oczy nie wiedzą który z Twoich monitorów jest "biały", więc cokolwiek wyklikasz będzie tylko subiektywnie "poprawne"

Wiem, dlatego napisałem "teoretycznie" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

"to kolory są o wiele cieplejsze" - Jeśli tam są cieplejsze, to na M28U masz zimniejsze, czyli bardziej niebieskie.

Miałem na myśli że na M28U są cieplejsze niż na LG i Maku.