Wpis z mikrobloga

@teknik: Masz szczęście, ze śląskie hanysy używające tego bełkotu są zajęte zbieraniem węgla na śniadanie bo pewnie już dawno oberwałbyś jakimś bełkotem (gdyby tylko umieli czytać) XD
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
@teknik: remedium na takie #!$%@? byłoby przeczytanie Kajś Zbigniewa Rokity, ale takie #!$%@? implikuje również, że autor jest raczej z tych, którzy książki najwyżej mogą palić
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
@teknik: jak nas Niemcy będą chcieli do siebie przyłączyć, to pierwszy będziesz się uczyl, żeby być Ślązakiem. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 10
@teknik Ale Wy jesteście dzbańcami. Jeden z nielicznych regionalizmów, który ostał w tym smutnym, wymieszanym i jednolitym kraju, a Wy to atakujecie.
  • Odpowiedz
@teknik Przecież śląski ma w sobie kilka dialektów i gwar, a niektórym z nich bliżej jest do czeskiego niż do niemieckiego. Na Śląsku cieszyńskim mówią np gwarą która jest mieszanką polskiego i czeskiego a niektóre samogłoski i spółgłoski wymawiają w sposób zbliżony do Czechów.

  • Odpowiedz
@teknik: @pablooooo: Hanys Here. Ogólnie z językiem jest tak xD, że gwara śląska to jeszcze 8 pod dialektów. Hanys z opolskiej wsi, nie koniecznie dogada się z tym, spod rybnicKiej wsi. Ja jestem, z Katowic, rozmawiałem z kolesiem z Lublińca, to tez ta gwara się różniła. A na to wszystko przyszły RAŚiowe ciule, które stwierdziły „a #!$%@?, tam. Przecież to język śląski” i stworzyli język xD, którego ni #!$%@? nie
  • Odpowiedz
@matiimakaka: Nie masz poczucia w sumie, że to przykre? Normalny, całkiem żywy język, jest tępiony i traktowany jak coś czego należy się wstydzić, tylko dlatego, że posluguje się nim mniejszosc. To "niziny społeczne" go zachowują, bo najmniej im zalezy na zachowaniu lub podniesieniu spolecznego statutu. Nie tak powinno być (,)
  • Odpowiedz
@WojciechM-ce Lubliniec here i masz rację. Jak na Opolu mieszkałem to znajomek po 20 minutach rozmowy już wiedział skąd jestem. Z tym że w Lublińcu gwary używa jakiś promil mieszkańców, głównie starsi bo większość mieszkańców to ludzie z całej Polski którzy za pracą przyjechali.
  • Odpowiedz
Mieszkam na Górnym Śląsku od urodzenia i zauważyłem, że najwięcej gwarzą mieszkańcy familoków, chłopy z piwem pod sklepem


@matiimakaka: Dokładnie tak jest. Gwara się trzyma głównie w patologicznych dzielnicach i wśród pijaczków robotników po podstawówce. Z im bardziej cywilizowanymi ludźmi masz do czynienia tym mniej słyszysz gwary a w biurach czy pracach wymagających wykształcenia nie ma jej praktycznie wcale. Jak poznaję kogoś kto mówi gwarą to dla mnie jest sygnał ostrzegawczy
  • Odpowiedz
@WojciechM-ce: wreszcie ktoś opisał to w sposób uczciwy. W sumie to dziwne, że na wypoku z reguły tępi się postawy szowinistyczne, a takiemu RAŚ-owi nigdy się nie dostało, choć poglądy mają wręcz (nomen omen) RASistowskie.
  • Odpowiedz
Dokładnie tak jest. Gwara się trzyma głównie w patologicznych dzielnicach i wśród pijaczków robotników po podstawówce. Z im bardziej cywilizowanymi ludźmi masz do czynienia tym mniej słyszysz gwary a w biurach czy pracach wymagających wykształcenia nie ma jej praktycznie wcale.


@Imagination: oho, widac mamy do czynienia z mlodym, wyksztalconym z duzego miasta ktory musi sobie samoocene podnosic tym ze ktos inny wykonuje prosty zawod.

a w ilu biurach pracowales? bo ja
  • Odpowiedz
a w ilu biurach pracowales?


@Endriu_z_Oppeln: W wielu. Mam taką pracę że siedzę w firmie po kilka miesięcy a jak się proces ustabilizuje to idę do innej.

oho, widac mamy do czynienia z mlodym, wyksztalconym z duzego miasta ktory musi sobie samoocene podnosic tym ze ktos inny wykonuje prosty zawod.


@Endriu_z_Oppeln: Nie zrozumiałeś. Ten "pijaczek robotnik po podstawówce" to nie zawód tylko typ osoby. Nie chodzi o pracowników fizycznych ogółem.
  • Odpowiedz
@matiimakaka: Trochę inaczej to wygląda w okolicach Wodzisławia Śląskiego, Rybnika, Żor, tam godką operują prawie wszyscy. W aglomeracji władza ludowa, a później ich następcy koniecznie chcieli polonizować ten region nie wiadomo co chcąc osiągnąć, bo pomysłu na niego nie mają do dzisiaj.
  • Odpowiedz