Wpis z mikrobloga

Cześć, czy myśląc obecnie o budowie małego parterowego 110m2 domu z rekuperacją można planować jego ogrzewanie elektrycznie w 2 taryfie z buforem 1000L?

1. Jak orientacyjnie może wypaść koszt takiego ogrzewania vs gaz(mam na działce) vs PC w g11
2. Mam dużą działkę więc można by zainstalować więcej PV. Jaką moc PV trzeba by przewidzieć do ogrzewania oporowego vs ogrzewania PC.

#elektryka #dom #fotowoltaika
#remontujzwykopem #hydraulika #ogrzewanie
#budujzwykopem
  • 3
  • Odpowiedz
@mowmiwacpan: Zacznijmy od tego, że raczej nie dostaniesz pozwolenia na budowę jeśli założysz w projekcie grzanie prądem. No chyba, że wybudujesz dom w standardzie niemal pasywnym.
Da się to obejść zakładając na etapie projektu odpowiednio dużo PV (aczkolwiek przy obecnym systemie rozliczeń nie zgromadzisz w ten sposób energii na zimę) albo odpowiednio duży udział jakiejś biomasy (np. kominek na drewno mający odpowiednio duży udział w ogrzewaniu domu).

Koszt grzania gazem to
  • Odpowiedz
@mowmiwacpan:
1. Warto wiedzieć że kiedyś zawsze na rachunku cena za kWh była większa niż średnia cena energii. Dziś na giełdzie jest cena po 0,5-1,2zł netto/kWh a w nocy w G12W mam 29gr brutto z przyszyłem.
2. Grzanie ciepłej wody to 1/3 kosztów u mnie
3. Zużywam w pompie gruntowej 4MWh rocznie równo. Samo ogrzewanie bez cwu to obecnie ok 1160zł rocznie w G12w , z woda z 1760zł rocznie. Na
  • Odpowiedz