Wpis z mikrobloga

Okej, węgiel jest teraz gorącym tematem, a jako że jestem Ślązakiem, pracuję na kopalni od 5 lat, jestem inżynierem Górnictwa i Geologii to pozwolę sobię poprowadzić cykl #fedrujzwykopem
Będę starał się opisywać różne aspekty górnictwa węglowego.
Pracowałem ~2 lata jako ślusarz pod ziemią na kopalni (głównie w ścianie czyli tam gdzie wydobywa się węgiel),, ~2,5 roku na powierzchni jako coś jak by dyspozytor (uruchamiałem zakład przeróbczy i nadzorowałem parametry, włączałem zdalnie przenośniki taśmowe, zawiadamiałem o awariach etc.), teraz po skończonym Budownictwie Podziemnym i Ochronie Powierzchni pracuję na oddziele robót przygotowawczych tzw. GRP - czyli drążenie wyrobisk (tuneli).

Treści będą w miarę krótkie i treściwe, a prosiłbym żeby ewentualne pytania zadawać w komentarzach, na pewno odpowiem.
Nie wiem, znaczy wiem ale chciałbym się zorientować, co Was interesuje związanego z górnictwem węgla kamiennego?
Cykl zaczniemy od pytań, a ja później jakoś to rozwinę, a teraz tagi #gornictwo #slask #wegiel #kopalnia #ama
  • 145
  • Odpowiedz
@przodowyryl: Czy to prawda że nie mamy już opłacalnych do eksploatacji złóż węgla, bo te które zostały są głęboko, metanowe itp.? Że część złóż zmarnowano bo prowadzono wydobycie "rabunkowe", byle więcej, szybciej i taniej? Jaka to skala, procent całości? Czy te wszystkie opłaty unijne są od węgla wydobytego? Czy jak węgiel jedzie za granicę, poza Unię to w cenie też są podatki klimatyczne? Czemu nie wdraża się u nas technologii gazowania
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 26
@przodowyryl: wytłumacz mi jak bez pleców po 2 latach pracy dostałes stanowisko dyspozytora? Akurat też jestem inżynierem i pracuje na kopalni na przygotówkach, ale fizycznie i wiem, że takiej funkcji nie dostaniesz ot tak.
  • Odpowiedz
@MMARS z tego co się orientuję to importowany jest węgiel dla odbiorców prywatnych czyli takich jak ty i ja. Może to być spowodowane różnymi parametrami węgla. Polski wegiel wydobywany w kopalniach zaspokaja ok 97% potrzeb naszych elektrowni. Mogę oczywiście się mylić, dlatego najlepiej jakby jeszcze ktoś inny się wypowiedział na ten temat, np.
@przodowyryl
  • Odpowiedz
moje pytanie jest jedno

Kiedy w końcu #!$%@? krety przestaną być świętymi krowami w tym kraju? Kiedy ich rok będzie miał 12, a nie kilkanaście miesięcy? Kiedy pamiętające PRL przywileje zostaną zniesione i kiedy przestaną w końcu być pasożytami i olbrzymim kosztem dla społeczeństwa? (same wcześniejsze emerytury to jest jakiś absurd, a nie wlicza się nawet tego do kosztów węgla, zresztą jak jest koniunkutra to związkowcy drą mordę o podwyżki, jak są
  • Odpowiedz
  • 8
@maanius666 to podaj jeszcze jaka spółkę masz na myśli, bo jsw, kghm, bogdanka już długo są na plus jedynie PGG pod kreska i to tylko dlatego że mamy cudowne władze które w dupie mają górnictwo od kilku lat nie inwestują a chcą zamykać, od dwóch lat jak poszła cena węgla do góry dosyć mocno to te pasożyty jak ich określasz #!$%@?ą po 6 dni w tygodniu po to żebyś miał prąd w
  • Odpowiedz
@przodowyryl: czy to co robiłeś pod ziemią były wymagane studia czy ktoś po technikum lub przyuczeniu mógł to robić?

Czy miałeś tak, że pomimo braku doświadczenia, ale mając wiedzę że studiów, zauważyłeś, że ktoś coś robi źle i to było faktycznie źle (mogli na studiach uczyć starej wiedzy) i udało Ci się przekonać kogoś do Twojego zdania i było to robione już poprawnie/lepiej?

Czy uważasz, że jest przesyt absolwentów górnictwa, a
  • Odpowiedz
@przodowyryl: 1.o #!$%@? chodzi z polskim węglem, siedzimy na zapasach na 1000 lat czy już złoża się kończą
2. Dlaczego cena w sklepie pgg to 800-1000 zł a na skupach 3000 zł
3. Jak oceniasz politykę górniczą państwa od powiedzmy lat 2000
4. Czy serio koszta wydobycia zwiększają związki i te "gornicze nieroby" co mają 14 emeryturę i inne profity
5.dlaczego nie mamy jezcze technologi zagazowania węgla? Podpalamy węgiel (kontrolowanie) pod
  • Odpowiedz
@przodowyryl: możesz się odnieść do tych artykułów?
https://czysteogrzewanie.pl/2021/12/co-robic-gdy-opona-nie-miesci-sie-w-drzwiczkach-pieca/

To, co jest importowane z zagranicy, to zazwyczaj jest węgiel typu 31-32, czyli przyjemny do domowych zastosowań, taki jak mieliśmy 20 i więcej lat temu – ale już się nam skończył.


Węgli niespiekających już praktycznie w kraju nie ma. Jest to nieunikniona konsekwencja faktu, że polskie kopalnie fedrują z coraz głębszych pokładów.


https://czysteogrzewanie.pl/2022/06/spokojnie-to-tylko-trzesienie-ziemi-na-rynku-opalu/

Jeżeli nawet ten węgiel na 200 lat faktycznie tkwi pod
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@przodowyryl: Dlaczego dalej na tym ślunsku brniecie w zawód który nie ma żadnej przyszłości a nawet teraźniejszość jest mało ciekawa?
Jest coraz większe ciśnienie na odchodzenie od spalania węgla.
Nawet jak go potrzebujemy to ten co tam kopiecie, za mocno wygórowane stawki jest za drogi więc i tak palimy tym sprowadzanym.
  • Odpowiedz