Wpis z mikrobloga

Hej Mirki. Co myślicie o teleskopie Dobson 12"?. Jak takie wielkie gówno przewozić bo przecież nie będę go używał w domu. Dać na coś miękkiego w bagażniku i przywiązać pasami? Polecacie jakieś inne w podobnej cenie. Raczej bez problemu można znaleźć w idealnym stanie za 3-4k. Co myślicie? Mam trochę zbędnej gotówki a niebo mnie fascynowało od zawsze.
#pytanie #astronomia
  • 18
@Simfecstio: Mam Dobson 8 i jest dużawy i cięzki, ale jeszcze do ogarnięcia. Przewoziłem kilka razy autem i raczej na luzie (tuba z tyłu zapięta o pasy) a montaż w bagażniku. Jednak jak powiedział przedmówca 12 to już kawał kloca i chyba też na start wziął bym 8, który już coś niecoś pokazuje, zwłaszcza jeśli masz go często transportować.
@Rancor: nie znam żadnej torbby na polskim rynku, która pomieściłaby 12calowego Newtona. Ta o której piszesz pomieści 8kę, od biedy chyba też 10kę (ale tutaj już może być problem). Ale pomijając już ten fakt jest bardzo dobrym pomysłem - sam taką mam, tylko że od Delta Optical (ale jest możliwe, że to ten sam Chińczyk szyje, tylko zmienia logo).
@Simfecstio: no jeżeli chcesz żeby to był docelowy to bierz jak największy.
Znalazłem Ci torbę, czyli są takie, ale cena kosmiczna, niewiem czy tam koksu gratis nie dodają ( ͡° ͜ʖ ͡°)
https://www.astroshop.pl/torby-transportowe/geoptik-torba-transportowa-do-tubusow-ukladow-optycznych-newtona-do-12-/p,4535
A czy można uszkodzić.. kolega woził owinięty ręcznikami i zapięty pasami na tylnich siedzeniach i nic się nie stało.
Oczywiście zawsze kolimację robił
Mam jeszcze jeden pomysł, napisze zaraz w drugiej odpowiedzi, bo muszę
@Simfecstio: no piszą o ochronie przed uderzeniami to raczej dobre zabezpieczenie.
Bardziej taka torba za 200zl niewiele będzie miała.
No i wsumie jest jeszcze opcja Cebula.
Z braku laku można by używać pudła w którym teleskop przychodzi do klienta ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Też przecież sklep zabezpiecza przed uszkodzeniami w transporcie