Wpis z mikrobloga

#tojestmultikonto #mydlarstwo #zainteresowania

CYTRYNIAN I ASKORBINIAN SODU W MYDLE

Zrobiłem testy co dają cytrynian i askorbinian sodu w mydle i teraz już wiem, że kwasy te nie przereagowują z samym mydłem. Ułatwiają za to jego rozpuszczanie w wodzie i obniżają pH. Nie ma więc sensu robienie z nich soli albo dodawanie ich przed wytworzeniem mydła w reakcji tłuszczów z NaOH. Kwasów można dodać w fazie przetapiania zrobionego już mydła aby ułatwić jego rozpuszczanie w wodzie. Kwasy te nie rozbijają wiązań więc nie sprawią, że mydło zrobione np. z oleju rzepakowego będzie jełczało. Mydło zrobione z oleju rzepakowego i tak zdaje się mieć nieco krótszy termin przydatności ze względu na użyty w procesie zmydlania tłuszcz. Można robić takie mydła, ale lepsze wydają się być oleje niejełczejące. Mydło z oleju rzepakowego pachnie trochę jak olej, więc należy wziąć to pod uwagę. Kwas cytrynowy i kwas askorbinowy nie uchronią łazienki przed osadzaniem się mydła. Nie ma potrzeby dodawania ich więcej niż potrzeba do rozpuszczenia mydła. Mydło w trakcie jego wytwarzania zawsze należy rozpuszczać w wodzie oczyszczonej (demineralizowanej), to samo tyczy się ługu i kwasów, które można dodać do mydła. Kwasy (cytrynowy i askorbinowy) prawdopodobnie rozbijają wiązania między cząsteczkami mydła, w dodatku udowodniono, że mają one pewne właściwości przeciwwirusowe więc warto ich mimo wszystko dodać do mydła.
Mydło kokosowe jest gęste glina lub zastygający gips i ciężko je wymieszać łyżką, a co dopiero blenderem, nie chce też zbytnio chłonąć wody, ale wystarczy dodać kwasu cytrynowego aby uległo całkowitemu rozpuszczeniu w wodzie. Woda może być mętna ze względu na pewną zawartość tłuszczów dlatego należy dodać jakiegoś emulgatora np. glikolu propylenowego lub gliceryny i/lub etanolu aby roztwór stał się klarowny bez wyraźnym miceli utrudniających przenikanie światła przez wodny roztwór mydła.

Dodanie soli sodowych wyżej wymienionych kwasów również nie wpływa na powstawanie osadu z mydła.
Pobierz tojestmultikonto - #tojestmultikonto #mydlarstwo #zainteresowania 

CYTRYNIAN I ASK...
źródło: comment_1654781074BVTBpr2ggJTcc2pCHmNP84.jpg
  • 2
W najgorszym wypadku taka ilość sody kaustycznej może doprowadzić niemalże do całkowitego zmydlenia tłuszczu (39 g NaOH oceniam na 0% supertaf). Kalkulatory są zawodne, oleje mogą się znacząco różnić od siebie. W zasadzie wszystko zależy od tego jakiego tłuszczu użyjemy w procesie saponifikacji. W tym konkretnym przypadku zakładam, że około 14% to błąd maksymalny jaki może wystąpić.