Wpis z mikrobloga

Zainstalowałem PV, formalności w ZE załatwiała firma na podstawie pełnomocnictwa. Moc przyłączeniowa budynku to 3kW, licznik wewnątrz budynku, zainstalowano 6kWp PV. Zgodnie z zasadami należało zawnioskować o zwiększenie mocy przyłączeniowej co firma zrobiła, podpisała umowę. Sęk w tym, że zgodnie z umową należało wynieść licznik na zewnątrz a firma mnie o tym nie poinformowała.

Taki dodatkowy koszt, z którego nie zdawałem sobie sprawy, mógł wpłynąć na moją decyzję o rezygnacji z PV.

Umowy mi nie przekazano, rozliczyłem się z firmą, zapłaciłem fakturę za dodatkowe KW teraz przychodzi monter z zakładu energetycznego na sprawdzenie czy licznik został wyniesiony, straszy że jeśli w ciągu 10 dni to nie zostanie zrobione umowa zostanie rozwiązana.

Instalacja PV działa poprawnie bo zaplombowane zabezpieczenie przedlicznikowe to C16A więc jak dla mocy 10kW. Jedynie w papierach ZE jest 3kW, ale od przyłączenia w 1990r po wybudowaniu domu nic nie było zmieniane. Jedynie stare zaplombowane topiki były w okolicy 2000r wymienione na zaplombowane "esy".

Czy ja teraz mogę się czegoś domagać od tej firmy?

#pytanie #prawo #pv #fotowoltaika #elektryka #elektrotechnika
  • 11
  • Odpowiedz
@niedasieukryc: Jeśli nie przekazali Ci dokumentu o tym że masz licznik przenieść to myślę że tak, możesz ich męczyć. Jeśli w umowie z firmą było zamontowanie PV i wszystkie formalności to nie wiem. Firma może twierdzić że zrobiła wszystko co trzeba, umowa podpisana PV zamontowane i działa.

Firma powinna poinformować Cię o tym i zaproponować przeniesienie licznika za dodatkowa opłatą, jeśli nie było tego w umowie. Jeśli firma działa już jakiś
  • Odpowiedz
@xxwykopekxx: @zibizz1:

Bo też muszę mieć na uwadze to, że mając umowną 3kW a z zabezpieczeń wynikało że 10kW(błąd w Tauronie) nie mogło to tak zostać, bo byłaby podstawa do naliczania mi kar umownych za przekroczenie mocy.

Teraz widzę to tak, że może udałoby się z nimi dogadać wskazując właśnie m in to działanie w złej wierze aby zawnioskowali czy pomogli w aneksowaniu umowy przyłączeniowej na powiedzmy 9kW mocy umownej
  • Odpowiedz
@niedasieukryc:
Aha czyli firma nie wiedziała że masz 3kW mocy, tylko myślała że jest 10kW, tak? no to pozamiatane nie ma co gdybać.

skoro miałeś 16A to żadna inna moc by nie pomogła, tzn przy 6kW wstawili by 10A a przy 11 kW 20A od 7-10kW jest 16A
  • Odpowiedz
@zibizz1: możesz rozwinąć? Jaki z tego wniosek?

Pewnie wiedziała, że jest 3kW, zgodnie z zasadą jeśli moc PV jest do 50kW, nie jest mniejsza niż moc przyłączeniowa nie trzeba składać wniosku o warunki a jedynie zrobić zgłoszenie mikroinstalacji do ZE.
  • Odpowiedz
@niedasieukryc: Czy przed podpisaniem umowy z firmą, miała szanse się dowiedzieć, ze jest 3kW a nie 7-10kW? Wydaje mi się że mogli zajrzeć, zobaczyć że jest 16A ,stwierdzić że musi być minimum 7kW i z montażem 6kW nie będzie problemu. A okazało się inaczej.

Natomiast w przypadku zwiększenia mocy ZE mógł podyktować warunki że zgadza się pod warunkiem że przeniesiesz licznik.
  • Odpowiedz
@zibizz1: No ok mogli sprawdzić i na podstawie wartości "esów" nie wnioskować o zwiększenie. No załóżmy tak zrobili, PV założona, a potem okazuje się, że umowna przekroczona - 3kW(choć zabezpieczeń nie wybija) gdzie wówczas jest wina?

W zasadzie dobrze zrobili, że zawnioskowali, źle, że nie poinformowali o dodatkowym dla mnie koszcie wynikłym z warunków zwiększenia mocy prze ZE.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@niedasieukryc: ale jak składali papiery żeby zgłosić podłączenie 6kW to im ZE powiedział że nie mogą bez zwiększenia mocy tyle podłączyć. Więc zwiększenie mocy było konieczne bo na papierze było 3kW a musi być przynajmniej tyle ile PV
  • Odpowiedz
@niedasieukryc: Moc przyłączeniowa a wartość zabezpieczenia to w pewnym stopniu dwie osobne kwestie. Teoretycznie wielkość zabezpieczenia wynika z mocy przyłączeniowej, ale dla konkretnego zabezpieczenia są pewne widełki mocy. Np. w PGE dla 3x16A moc może być z zakresu 7-10kW.
Jaka jest dokładnie moc przyłączeniowa napisane jest w umowie z dystrybutorem.
U mnie np. była taka sytuacja, że mam 3x35A przed licznikiem, więc zgłaszając PV wpisałem we wniosku 18kW (32A jest typowe
  • Odpowiedz
@michcio: Wkładki wkładkami, tak czy inaczej nie możesz pobierać więcej niż moc umowna bo jest to niezgodne z prawem, mogą naliczać wielokrotność za moc ponad umowną.

Opłata za te kilka dodatkowych kilowatów to grosze w porównaniu do kosztu PV.
  • Odpowiedz