Wpis z mikrobloga

@AntyCentaur: Norweskie rafinerie kupują ropę po cenach rynkowych, do tego paliwa obłożone są sporymi podatkami no i marża na dtacjach jest stosunkowo wyższa ze względu na wyższe koszty pracy i tranportu paliw. Rozdawanie paliw półdarmo obywatelom oraz inwestowanie zysków z ropy w socjal to raczej działka Wenezueli ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Dziwne, że u nich też drożeje, przecież mają własne zasoby na Morzu Północnym...


@AntyCentaur: No wlasnie, przeciez mogliby sprzedawac 3x taniej niz reszta, nie? To czemu nie sprzedaja?( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 12
@mariobit: Zawsze mnie śmieszy przeliczanie czegokolwiek z zagranicy na złotówki, co Norweg zarabia w złotówkach że cenę paliwa w Norwegii podają w złotówkach?
  • Odpowiedz
@blackphoenix: Czy ja wiem, tam wszystko mega drogie jest xD, GDP tylko 2x większe chociaż to też nie jest idealny wskaźnik. Jak pojedziesz do roboty tam i wrócisz z hajsem do Polski to tak żyjesz jak król ale już żyjąc tam na stałe aż tak tego bogactwa nie odczujesz.
  • Odpowiedz
@blackphoenix jest tragedia. Płacę dokładnie dwukrotność zeszłorocznej ceny (26 nok w porównaniu z 13-15nok rok temu). Nie umrę przez to z głodu, ale koszty prowadzenia firmy zwiększyły mi się diametralnie. Tylko kurde nie wiem gdzie tu wcisnąć winę Jarka i obajtka...
  • Odpowiedz
@Recydywa: zgadzam się, koszty prądu to też dramat. Ja na szczęście nie prowadzę firmy i nie jeżdzę autem dużo (schodzi mi ~bak miesięcznie). Mimo wszystko i tak sądzę że mniejszy dramat jest w NO niż w PL.

W odpwoeidzi do kolegi wyżej zauważam jednynie że nie odczuwa się aż takiego bogactwa w NO. IMO tutaj jest bardziej wypłaszczona krzywa zarobków i więcej osób zarabia 'dobrze' a mniej '#!$%@?' i 'zajebiście dużo'
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@blackphoenix: u mnie paliwo już było po 29,slyszalem że miejscami po 30. Do urlopów będzie śmiało po 30. Z prądem też teraz zagrali, bo przesył naliczają ryczałtem z najwyższych 3 miesięcy.
  • Odpowiedz
W sedno.


@mariobit: w sedno czego? Norwegia jeszcze 30 lat temu miała 4 razy takie pkb per capita ppp, naprawdę dziwne by było, gdybyśmy mogli kupić tyle samo benzyny za wypłatę co oni. Nie doścignie się jednego z najbogatszych krajów w 30 lat, zaczynając od gospodarki całkowicie zrujnowanej przez ruskich.

Ale gonimy, teraz mamy już tylko niecałe 2 razy mniej.
  • Odpowiedz
@blackphoenix: W przypadku Norwegii chodzi raczej o podatki. Dużo Norwegów mieszkających przy granicy ze Szwecja jeżdżą na tankować do Szwecji która kupuje Norweskie paliwo bo mają taniej ;)
  • Odpowiedz