Wpis z mikrobloga

#szachy
Jaki sposób żeby nauczyć się otwarć? Gram tylko dla funu (na chess.com), jestem słabym graczem ale chciałbym wyrobić sobie nawyk żeby bez zastanawiania (przesadnego) móc zagrać choćby 2 czy 3 różne otwarcia.
Nie chce mi się czytać książek szachowych, szachy oglądam jedynie na YT jako formę rozrywki.
Co polecacie? Granie online z jakąś bazą otwarć/wybranymi kilkoma i robienie ruchów wg. schematu żeby się 'wbiło' do głowy? Czy może macie jakieś inne sposoby?
  • 8
@Dawidinho8: https://www.youtube.com/watch?v=WIhh3C-VsTQ polecam te filmiki do Caro Kanna. Ja w parę tygodni opanowałem chyba to na tyle, że teraz bez żadnych obaw gram sobie z każdym rywalem czarnymi, zawsze praktycznie to samo.

A białymi prosta rzecz, wymyśl sobie jakieś otwarcie, i graj ciągle to samo, a po partii sprawdzaj w którym ruchu zrobiłeś błąd i w następnej partii tak nie rób. Jak zagrasz tym sposobem 50 bulletów, to w 1 dzień
@Dawidinho8: Chessable. Bardzo dobrze uczy otwarć.
Kursy nie są tanie - ale możeszz sobie wziąć skróce wersje które są darmowe - short and sweat - w zupełności wystarczają raczej.
Poświęcasz wtedy 30 min dziennie (około, dla przykładu) , powtarzasz ruchy danego otwarcia i tak codziennie - po jakimś czasie grasz już je instyntktownie.
Opiera się to o uczenie maszynowe, codzienne powtarzanie.
Bardzo efektywne. Lepsze niz oglądanie "tutoriala".
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Dawidinho8: skoro grasz na chess.com to masz zakładkę ucz się, wchodzisz w przeglądarkę debiutów i patrzysz, wybierasz warianty. Myślałem że to oczywiste ¯\_(ツ)_/¯
@Rolnikt: Trzeba miec platyne żeby oglądać te video bez limitów.
Gold i to drugie ma ograniczony dostęp.
Poza tym - oglądanie jak ktoś gra nie koniecznie jest najlepszym sposobem do nauki debiutu.
Myślę, że własnie coś takiego jak chessable jest najlepsze.
Ciśniesz codziennie te same linie - a raczej te które ci się najczęsciej mylą i grindem wkoncu wkuwają ci się do głowy.
Chess com takiego dobrego narzędzia nie ma.