Wpis z mikrobloga

1678 + 1 = 1679

Tytuł: Dom w Rzece
Autor: Zofia Bogusławska
Gatunek: literatura dziecięca
Ocena: ★★★★
Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
Liczba stron: 148
A nikt nie zapyta, nikt nie podziwi się, dlaczego tyle sprawek diabelskich na świecie. Gdyby ludzie byli aniołami, tobym ciosał anioły.


To było tak, że w Rzece (to nazwa miejscowości) stał dom wybudowany w roku 1900. Nie byle jaki był to dom, bo zaprojektowany przez samego Witkiewicza, tyle że nie Stanisława Ignacego, ale jakiegoś innego. W każdym razie zabytek. Od kilku pokoleń ten dom należał od do rodziny Basków. Przechodził z pokolenia na pokolenie. Tyle tylko, że ktoś zdecydował, że w tym miejscu ma powstać ciąg gastronomiczny, a żeby tę decyzję wcielić w życie trzeba wyburzyć to i tamto. W tym i dom Basków. Rodzina, nie chcąc do tego dopuścić przekonuje osoby decyzyjne, że to nie można, że jak to burzyć zabytek. Osoby decyzyjne w zasadzie zgadzają się z opinią Basków, ale, jak to zwykle, nic na słowo. Potrzebne są dowody. I takie dowody, w postaci dokumentów, owszem, kiedyś były. Któryś z przodków przechowywał je w starym sepecie. Wystarczy wyjąć i pokazać. Problem w tym, że nie wiadomo gdzie ten sepet się teraz znajduje.

Książka z gatunku literatury młodzieżowej z bardzo irytującą narratorką-główną bohaterką. Być może takie było założenie autorki żeby przekazać sposób myślenia szesnastoletniej, trochę przemądrzałej dziewczyny. Pokazać jej dość naiwne spojrzenie na świat, zupełnie niepotrzebne popisy erudycyjne i kilka nastoletnich refleksji. Jeśli taki był plan, to pani Bogusławskiej się to udało świetnie. Co nie zmienia faktu, że czytanie tego "dzieła" było dla mnie frustrujące.

Za Dom w Rzece wziąłem się wyłącznie dlatego, że zapomniałem ze sobą na wyjazd zabrać czytnika i znalazłem tę książkę na kominku, wśród stosu innych, które zapowiadały się jeszcze gorzej. Jeśli komuś na czytelniczym głodzie zdarzyłoby się również gdzieś ją znaleźć, od biedy można spróbować. W żadnym innym wypadku nie polecam.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #literaturadzieciecabookmeter
GeorgeStark - 1678 + 1 = 1679

Tytuł: Dom w Rzece
Autor: Zofia Bogusławska
Gatune...

źródło: comment_1654357895aW1ZzmohLFSeq6hsQoby57.jpg

Pobierz