Wpis z mikrobloga

1641 + 1 = 1642

Tytuł: Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet
Autor: Karolina Bednarz
Gatunek: reportaż
Ocena: ★★★★★★★
ISBN: 9788381910392
Wydawnictwo: Czarne
Forma książki: audiobook
Bardzo dobry reportaż ukazujący głównie życie i sytuację kobiet w Japonii ale i również ogólne zasady, kulturę i podejście do życia Japończyków. Im więcej dowiaduję się o Japonii tym bardziej mieszane mam na jej temat uczucia. Z jednej strony fascynuje mnie ich kultura, kraj i styl życia, a z drugiej to co się tam dzieje/działo jest dla mnie niepokojące.

Książka nie ukazuje życia japońskich kobiet w jasnych barwach. Uważane są za gorsze od mężczyzn, wymagane jest od nich posłuszeństwo, oddanie mężowi i rodzinie oraz odbiera się im podstawowe prawa jak chociażby możliwość zrobienia kariery. Kobiety z reguły mają inną ścieżkę kariery niż mężczyźni i w pewnym momencie zderzają się z sufitem. Parafrazując wypowiedz jednej z bohaterek:

Jeżeli kobieta chce zrobić karierę to musi ożenić się z firmą i to jej poświęcić życie

Z tym, że na taką kobietę nikt nie patrzy z szacunkiem i musi starać się dużo bardziej niż mężczyzna.

Autorka nakreśla również historię i to jak zmieniała się pozycja oraz rola kobiet na przestrzeni lat.

Jest to książka, która pokazuje jak ważny jest feminizm ale ten prawdziwy, a nie taki jak jest teraz modny w mediach. W Japonii kobiety są faktycznie dyskryminowane w wielu dziedzinach życia i walka o to, aby nie uważać je za gorsze od mężczyzn, czy naczynia do rodzenia dzieci jest ważna.

Książka jest nie tylko o kobietach. Dużo jest o tym, że japoński system jest wykańczający dla mężczyzn, który również wpadają w sidła tradycji i konwenansów społecznych. Wydaje mi się, że ten świat jest równie krzywdzący dla obu płci i coś powinno się zmienić. Na szczęście w reportażu wspominane jest często, że zmiany powoli nadchodzą. A są potrzebne - w Japonii jest bardzo dużo samobójstw, chociażby z przepracowania.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #reportazbookmeter
Owieczka997 - 1641 + 1 = 1642

Tytuł: Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet
Autor: ...

źródło: comment_1653654332ttwvLgoT73fWnV5liitYOZ.jpg

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (7.5 / 10) (2 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-06-01 00:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: reportaż, literatura faktu, prasa
Liczba stron książki: 328

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2018-10-23 - Użytkownik appylan ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »
... zobacz resztę fragmentów recenzji (1) na: upolujksiazke.pl

Podobne książki:
  • Odpowiedz
Bardzo dobry reportaż ukazujący głównie życie i sytuację kobiet w Japonii ale i również ogólne zasady, kulturę i podejście do życia Japończyków. Im więcej dowiaduję się o Japonii tym bardziej mieszane mam na jej temat uczucia. Z jednej strony fascynuje mnie ich kultura, kraj i styl życia, a z drugiej to co się tam dzieje/działo jest dla mnie niepokojące.


@Owieczka997: Wydaje mi się, że reportaże z Czarnego praktycznie każdy kraj przedstawiają
  • Odpowiedz
ale chętnie przeczytałbym taki reportaż o Polsce, dla porównania.


@bungaBunga: Czarne ma kilka reportaży opowiadających o Polsce, ale nie tak holistycznie.

Książka jest nie tylko o kobietach. Dużo jest o tym, że japoński system jest wykańczający dla mężczyzn, który również wpadają w sidła tradycji i konwenansów społecznych. Wydaje mi się, że ten świat jest równie krzywdzący dla obu płci i coś powinno się zmienić.


@Owieczka997: też to zauważyłem. Salary Mani
  • Odpowiedz
@LebronAntetokounmpo: tak, czytałem kilka reportaży o Polsce - ale tak jak piszesz, nie odbierałem ich jako prób przedstawienie Polski jako całości, a raczej jakieś wycinki. Dlatego też nie wiem, czy na podstawie tej książki powinniśmy sobie budować obraz Japonii (chociaż sama książka jest bardzo ciekawa).
  • Odpowiedz