Wpis z mikrobloga

Mirki nie narzekajcie na #podatki bo może być gorzej
Np jak w #belgia

Belgia: rekordowo wysokie opodatkowanie dochodu.
W żadnym innym kraju należącym do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) dochody pracowników nie są opodatkowane aż tak wysoko, jak w Belgii.

Ekonomiści OECD od ponad dwóch dekad obliczają, jaką część dochodu pracowników z 38 państw należących do OECD stanowią podatki i składki na ubezpieczenia społeczne (zarówno te płacone przez pracownika, jak i przez pracodawcę). Belgia już od wielu lat jest na czele rankingu państw z najwyższymi podatkami.
W przypadku osoby samotnej ze średnim dochodem obciążenia podatkowe i składkowe pochłaniają w Belgii aż 52,6% dochodu. Całkowite koszty zatrudnienia ponoszone przez pracodawcę dzielą się więc w przypadku takiego pracownika na 47,4% dochodu netto zatrudnionego oraz 52,6% podatków i składek na ubezpieczenia społeczne.

W żadnych innym kraju OECD praca nie jest opodatkowana aż tak mocno. Na drugim miejscu znaleźli się samotni pracownicy ze średnim dochodem w Niemczech (obciążenia podatkowe i składkowe na poziomie 48,1%) i w Austrii (47,8%).

Także belgijskie pary z dziećmi płacą wysokie podatki. W przypadku belgijskich par z dziećmi i dochodami na średnim poziomie składki i podatki pochłaniają 45,2% całości kosztów zatrudnienia ponoszonych przez pracodawcę. Również ten odsetek jest najwyższy wśród państw OECD.
  • 24
Ostatnio znajomy się dziwił, że różnica brutto między nim a żoną to ok 800 € a netto to ok 150€. Dlatego w Belgii trzeba szukać myków: albo dwa filary oszczędzania na emeryturę (épargne-pension + ubezpieczenie emerytalne 21), dogadanie się z pracodawcą by zamiast rosło brutto, to dodawać różne zwroty i rekompensaty (np. używanie kompa w domu do celów służbowych to zwrot 134€ bez podatków i bez składek, używanie internetu prywatnego oraz telefonu
@renkaboga: nie ma małych danin i na szczęście kwoty wolne od podatku są wysokie np. w przypadku dywidend to nie płacisz podatku od pierwszego centa tylko od kwoty powyżej 800 €. Rząd chce zachęcać do inwestowania pieniędzy na emeryturę i pozwala na takie małe zarobki.
@WutkaBXL ja mam firmę i wypłacam sobie i żonie pensje. Pensje mamy powiedzmy sobie takie sobie bo nie opłaca się wyższych.
A co do emerytury to fakt. Przez 4 lata wpłaciliśmy sporo na emeryturę co było kosztem firmy więc w sumie opodatkowanie mieliśmy na poziomie 15-20 proc. Ale jak to się skończy to i podatki urosną mocno
@wykopowy_brukselek: no to jest zniechęcaje okrutnie w Belgii. Co z tego, ze dostanę 500 eur podwyzki jak na reke to bedzie 100 eur.
Te dodatki to tez sa smieszne, np. samochod sluzbowy. Albo obklejony, ze jezdzisz jak bilboard. Albo masz dziwne, zielone lusterka jak np. Deloitte. Albo teraz nowa tendencja: samochod elektryczny, co mi z samochodu elektrycznego z zasięgiem 200 km. ¯\_(ツ)_/¯
@wykopowy_brukselek: na własnej działalności możesz mieć 3 filary zamiast dwóch, weź sobie jeszcze PLCI, możesz 100% odliczyć od podatku, maksymalna kwota wyliczana jest na podstawie zarobków sprzed 3 lat. Ta kasa może być użyta później na zakup domu (w różnych formach, jako gwarancja dla banku, gdybyś nie spłacał lub wypożyczenie kasy na jakiś okres, i za ten okres płacisz małą "karę" za to, że kasa nie leży u nich i nie
@WutkaBXL mam 3 filar właśnie. Wplaxilem tam ponad 100k a 25 wyciągnąłem na zakup domu.
Czeki to chyba 9 euro. Daje sobie na kwartał 60 czeków i 60 żonie to już jest trochę

Ogólnie plusem jest to że dużo można wrzucić w koszty, minusem to że trzeba kombinować;)