Wpis z mikrobloga

@maniek74: Ale co ma pierwszy kwartał 2022 do przewidywanego krachu na nieruchomościach? Myślisz, że jak ktoś kupował mieszkanie to podejmował tą decyzję w 2022 roku? No nie, ta decyzja prawdopodobnie była podejmowana w 2020 lub na początku 2021 roku gdzie stopy były zerowe. Ten kwartał to owoce lat 2020/2021, spadku spodziewałbym się od początku 2023. Na evergrande też nikt nie widział nic niepokojącego od razu
@maniek74: przecież deweloper dostaje kasę z rachunków powierniczych, która to jest uwalniana transzami w miarę postępów etapów budowy (rachunek powierniczy otwarty) lub w miarę wydawania mieszkań (rachunek zamknięty). Wlewa im się więc kasa z rekordowo zaciąganych kredytów w ubiegłym roku i będzie się wlewała tak długo jak będą wydawali mieszkania i mieli postępy na budowach.

Spowolnienie dopiero się zaczęło w tym kwartale, efekty finansowe będą widoczne najwcześniej pod koniec roku -
@fristajl: @mookie: wiem jak to dziala… chodzi mi o sam fakt przebicia oczekiwan analityków o 100% oczywiście najlepsi analitycy sa na portalu ze śmiesznymi obrazkami i dla nich takie wyniki to 0 zaskoczenia
@maniek74: Tu nigdy nie chodzilo o takich duzych graczy, ale juz tlumacze, pierwsi wykrwawia sie firmy typu januszpol-development, jesli oni beda pod sciana to zaczna obnizac ceny zeby cokolwiek odzyskac, nastepnie pod presja spadajacych cen wieksi developerzy beda musieli sie dostosowac - efekt kuli snieznej - albo i sie nie dostosuja ale wtedy plynnosc spada - cos jakbys zatrzymal linie produkcyjna w fabryce, miesiac jest ciezko ale dluzej? Bez zastrzyku gotowki?
@Jcmg: ma to, ze przynajmniej od 5 lat czytam na wykopie o tym krachu, a szury tylko przesuwają termin z kwartału na kwartał, kiedy deweloperka ma pójść z torbami


@maniek74: w końcu trafią. Może za kwartał, a może za 5 lat. Wtedy będą mówili, że ich analizy działają itp XD
@fristajl: nie zesraj sie znów fristajlo, ja sie nie podniecam, wrzuciłem zwyczajnie info i jak pisalem wyzej, wykopki prognozują krach juz od jakis 5 lat. „wmawiasz ze krachu nie bedzie” lel