Wpis z mikrobloga

@Bakardi: pokrótce;
- nie płaci za prąd ale instalacja coś kosztowała,
- w przypadku większej popularyzacji w twojej okolicy nie oddasz prądu do sieci (problem podbijania napięcia).
Kolejne problemy w przyszłości:
- fotowoltaika na bank zostanie opodatkowana,
- oddawanie prądu do sieci po to by go potem odebrać się nie może sprawdzić, należy utrzymywać elektrownie zapewniające owy odbiór a to w zasadzie przekreśla zasadność fotowoltaiki na tych zasadach.
  • Odpowiedz
@Bakardi: @defoxe: niezle argumenty :D
- instalacja kosztuje ale były i chyba są dofinansowania, a zależnie od kosztu instalacji czas zwrotu to okolo 10-15 lat
- jeśli bezpośredni sąsiedzi maja większe instalacje może wystąpić problem z napięciem, ja mam dwóch sąsiadów bezpośrednio z FV i dwóch bez, najwyższe napięcie miałem 242 czyli bez problemu
- to co może się zdarzyć z FV to nawet obecnie rządzący nie wiedza
  • Odpowiedz
a zależnie od kosztu instalacji czas zwrotu to okolo 10-15 lat


@bb89: no właśnie, zarówno technologia się zmieni przez 15 lat jak i stan instalacji...

najwyższe napięcie miałem 242 czyli bez
  • Odpowiedz
@defoxe: faktycznie na co to komu, lepiej płacić za prąd na bieżąco, co tam ze podwyżki co rok coraz odważniejsze ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@bb89: patrzysz nieperspektywicznie. Uległeś chwilowej reklamie i nagonce na fv. Widzę nie rozumiesz moich argumentów, oczywiście każdy robi jak uważa...
  • Odpowiedz
@Bakardi: 1 kWp instalacji wyprodukuje ci rocznie (przyjmuje się szacunkowo) 1000 kWh energii. Licząc że na nowych zasadach aktualna cena hurtowa to coś koło 50 groszy (nie chce mi się szukać) a autokonsumpcja to 25%, masz rocznie ok. 600 zł zysku z 1 kWp mocy instalacji.

Poszukaj ofert firm, ile będą chcieli za założenie instalacji 5 kWp (więcej nie ma sensu w twoim przypadku). Od ich oferty odejmij 4 tys.
  • Odpowiedz
@defoxe: Nigdy się nie opłacało, dobre sobie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wydałam 1.5 roku temu na fotowoltaikę 9,5 tys. (po wszystkich dopłatach i ulgach), rocznie płacę do 3,5 tys. mniej w rachunkach. Jeszcze 1.5 roku i mi się zwróci, a później mam prąd za darmo. Jak to według ciebie się nie opłacało, to co się opłacało 1,5 roku temu zrobić z luźnymi kilkunastoma tysiącami złotych?
  • Odpowiedz
@magawek: To jest typ myślenia biedaka. Nie potrafią sobie wyobrazić długoterminowych inwestycji, że można sobie coś przeliczyć i w perspektywie wielu lat na tym zarobić. Biednemu się nigdy nic nie opłaca, często zaczynając od tego że nie opłaca mu się w ogóle do pracy jeździć ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jakiś czas temu znajomy opowiadał mi o fabryce sera, gdzie kupili maszynę do prześwietlania bloku sera przed
  • Odpowiedz
@Bakardi: za półtora roku rachunki będą 400zl za m-c.
Ale w tym czasie wszystko podrożeje.

Jeśli masz możliwość sensownego sfinansowania instalacji to się opłaci.

Raz boli a oszczędność latami
  • Odpowiedz