Wpis z mikrobloga

Majstry, potrzebna szybka podpowiedź.
Mam w piwnicy zakitrany kompresor - cały czas włączony, instalacja wyprowadzona - gra i buczy. Silnik 3 fazowy. Jeden już mi się zjarał bo mi znikło 1.5 fazy z sieci i tak sobie buczał i buczał, aż piwnica zapełniła się dymem, a mój portfel odchudził się o pare ładnych stów.
No i ekhm, chciałbym zabezpieczyć go jakoś termicznie (np w razie awarii reduktora, albo nieszczelności) - co by mi się dziad znów nie spalił od jakiejś pierdoły. Może mi ktoś podlinkować jakiś termik 3 fazowy co bym mógł sobie wpiąć i zabezpieczyć dziada? Z góry dzieki.

#majsterkowanie #warsztat #elektronika #elektryka
  • 13
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Wiskoler_double: zabezpieczenie silnikowe przy zaniku fazy też ochroni silnik - silnik bez jednej fazy nie ruszy, a prąd rozruchowy na pozostałych fazach powinien wymusić zadziałanie zabezpieczenia. Ok, są tanie, dedykowane układy do kontroli jak choćby F&F CZF lub CKF i wraz z odpowiednim stycznikiem też powinny się w obwodzie znaleźć, ale podstawową ochronę wyłącznik silnikowy też zapewni - i mówi o tym dtr-ka każdego takiego zabezpieczenia.

@Irthorr: kup chociażby Eaton
zabezpieczenie silnikowe przy zaniku fazy też ochroni silnik - silnik bez jednej fazy nie ruszy, a prąd rozruchowy na pozostałych fazach powinien wymusić zadziałanie zabezpieczenia.


@Xargo1: Głównym słowem które trzeba podkreślić w twojej wypowiedzi jest "powinien". Teoretycznie po poprawnym i dokładnym ustawieniu termika "powinno" coś takiego nastąpić. Niestety za dużo widziałem silników spalonych poprzez zanik fazy i nie wyłączenie mimo zastosowanego termika by wierzyć bezkrytycznie w takie zabezpieczenie. Skłaniam się do
@Xargo1: @Wiskoler_double: No dobrze, czyli przed zanikiem fazy z grubsza mogę się jakoś zabezpieczyć. Przy okazji wyrzucę sobie włącznik kompresora w dogodniejsze miejsce. A co z zabezpieczeniem termicznym? Ostatnio gdzieś mi powietrze spieprzało przez reduktor i silnik z pół godziny chodził (na szczęście byłem w okolicy i ogarnąłem sytuację)
@Irthorr: Zabezpieczenie termiczne dobiera się do mocy silnika oraz cyklu jego pracy. W wypadku kompresorów cykl pracy określa się jako ciężki. Silnik ma duże trudności z rozruszaniem stojącej pompy i pobiera dużo prądu.
Natomiast termik nie zabezpieczy przed długotrwałą pracą jak silnik będzie pracował "normalnie". Po d pojęciem "normalnie" mam na myśli zwykłą pracę pod normalnym obciążeniem zasilanie trójfazowe. Podaj moc silnika to policzymy ci jaki powinien być wyłącznik termiczny i
@Wiskoler_double: Niestety na samym silniku nie ma tabliczki znamionowej. Jedyną wartość jaką podał sprzedawca przy sprzedaży to 3kw - ale czy to nominalna, czy rozruchowa to nie jestem w stanie określić (raczej rozruchowa).
@Irthorr: 3 kW to moc nominalna. Przynajmniej tak to można wywnioskować z zapewnień sprzedawcy. Nie ma czegoś takiego jak "moc rozruchowa", jest za to prąd rozruchowy. Prąd nominalny dla tego silnika przy założeniu sprawności na poziomie 0,8 to 9,41 A. Według wyliczeń (Ix1,1In) silnik powinien być zabezpieczony zabezpieczeniem termicznym o wartości 10,35 A. A według praktyki ustawiłbym go na wartość 11,2 A. Zabezpieczenie nadprądowe S-193/C16. Wyłącznik silnikowy z zabezpieczeniem termicznym np
są specjalne czujniki zaniku fazy, to się czujnik nadzorczy nazywa czy coś.
w pradawnych czasach ludzie robili tez na dwóch stycznikach

np. jeden stycznik byl zasilony z fazy L1 i L2 a kolejny z L2 i L3
lecą za sobą kaskadowo i nie odpalą się kiedy zaniknie faza

@Irthorr: