Wpis z mikrobloga

@vivanat: nieważne ile kosztuje bo nie da się jej kupić. :P

Najpopularniejsze na strzelnicach są różne modele AR-15, możesz np. popatrzeć na Aero Precision M4E1:
https://siwiaszczyk.pl/pl/p/Karabinek-AERO-PRECISION-M4E1-16-kal.-223Rem5%2C56mmNATO/22555

Bardziej serio co do amunicji .223, to przed dodrukiem pieniędzy i wojną sztuka była po ~1,60 zł, w tej chwili ciężko jest kupić tę amunicję za 2,50 zł (chociaż ostatnio za tyle Besthunters.pl miało Fiocchi 55 grainów).
@ppqa: A na ile metrów się z tego strzela i jak to wygląda z celnością? Jestem myśliwym i jestem przyzwyczajony do cen amunicji 6,5-9 zł/szt w 308 win. Ostatnio na strzelnicy miałem okazję popukać z takiego myśliwskiego 223 i było mega spoko. Dlatego zacząłem rozważać zakup takiego 223 do łowiska, i częstszych wypadów na strzelnicę (a nie jak dotychczas 3 razy w roku ;) )
@vivanat: AR-15 ze względu na sposób ryglowania jest dość celny (nawet bardzo, jak na broń samopowtarzalną).
Przyjmuje się, że realne do osiągnięcia 1 MOA (około 3 cm na 100 metrów).
Do takiego wyniku trzeba znaleźć amunicję, którą broń lubi - trzeba trochę poeksperymentować.

Co do zasięgu: przyjmuje się że taki zasięg praktyczny dla .223 to około 300 metrów. Chociaż przy 300 metrach to już dobrze by było, żeby trochę rzeczy się
@ppqa: Przy takiej amunicji za 2,5 zł jest do osiągnięcia takie skupienie? Z amunicji półpłaszczowej SAKO w 308 win. (9 zł) której używam w łowisku, na strzelnicy "z kołka" na 100m uzyskuję skupienie na w 12 cm, a kupiłem kiedyś pełnopłaszczową (4 zł) do zabawy na strzelnicy i z tej zabawy wyszło sianie po tarczy ledwie mieszczące się w talerzu obiadowym... xD
@vivanat: z tym jest tak, że walka o skupienie to jest swojego rodzaju sztuka. Trzeba by wybrać karabin z głową, a później zobaczyć jaka amunicja najlepiej w nim lata.

Teraz spojrzałem z ciekawości i trochę źródeł podaje celność inaczej: standard dla AR-15 to 2 MOA, z szansą na redukcję o ~połowę przy dobrej amunicji (to nie musi oznaczać "drogiej amunicji", tylko np. takiej którą Twoja lufa lubi).

Możesz popatrzeć na Youtubach,
@vivanat: 223 w łowisku ma ograniczone zastosowanie.
Za słabe to na coś większego.
Ammo które było przed wojną w okolicach 1,60-1,80 to pełny płaszcz.
Półpłaszcz jest droższy od FMJ.
AR z średniej półki z długa lufą i dobraną ammo strzela 1 MOA lub mniej (jak wylosujesz dobrą lufę).
Dobieranie teraz ammo to mission impossible bo nic nie ma w sklepach.
Z elaborką też jest problem bo nie ma spłonek.

Na strzelnicę,
@neutronius: Tez myślałem o 22LR, ale o ile 223 zabiorę na sarninę i lisy, to 22LR już w ogóle bezużyteczny pod kątem myślistwa. Zresztą chyba nawet na pozwolenie myśliwskie nie można kupić takiej zabawki
@vivanat 22lr na myśliwski nie zarejestrujesz a do 100m idealny karabinek, na 50 musi wyjść jedna dziura a na 100m jest dobra zabawa żeby zejść do 1moa na 300 strzelają w blachy 20x20cm. .223 100-300m chociaż strzelają też na 400-600. Na 100m wystarczy najtańsza (obecnie ok3zł, na barnaulu robiłem 1moa na 100m) tak na dalszy dystans żeby uzyskać wynik trzeba dobrać coś lepszego