Wpis z mikrobloga

@Acri: No właśnie o tym, że są to wiem, pytanie tylko czy właśnie pana chinczyka poniosła chęć zarobku na naiwnych, czy rzeczywiście będzie to fajnie roślinom pomagać, bo takie kółeczka fajnie by mi pasowały do słoika
@wypok_user_321: Mało wiesz. Rosną, bo zupełnie przypadkiem dioda niebieska, która pobudza luminofor jest w spektrum absorpcji chlorofilu B. Z reguły wzbudzanie luminofora w tych luminoforach jest na 450 nm i przez istnienie FWHM zahacza o pik absorpcji koło 460. Dlatego rośliny nie zdychają. Trudno natomiast nazwać "pomaganiem" im świecenie 90% mocy w spektrum, którego nie absorbuje roślina. Rzędy wyższą efektywność uzyskasz, jak zamiast tej białej diody zamontujesz niebieską - bo wychodzi
@wypok_user_321: Tak, chamskie niebieskie. Luminofory diod białych w uproszczeniu są pobudzane chamskim niebieskim, dlatego - w uproszczeniu - są zółte. W efekcie wychodzi Ci biały.

Magentowy kolor świateł grow bierze się stąd, że jest to połączenie świateł niebieskiego i czerwonego, z wyciętym ceentralnym spektrum.

Jak Cię interesuje dobór oświetlenia dla roślin, to mogę Ci przesłać swój artykuł naukowy na ten temat.
@MalowanyPtak: podeślesz i mi? Planuje właśnie zrobienie ścianki roślin, niby w miarę blisko okna, ale okna na północ, więc trochę się chce doedukować jakby przydałoby się je wspomóc :)