Wpis z mikrobloga

Jakie problemy w ciągu najbliższych 2-3 lat mogą się pojawić w laptopach z 8gb ram?
Zastanawiam się nad kupnem #macbook air z M1 jako taki rezerwowy, stolikowy laptop. Ciężko w sumie wytłumaczyć jaką rolę bym dla niego widział xD Na pewno nie główny komputer, raczej maszynka do konsumpcji różnych treści w internecie, zrobienia budżetu w excelu, takie tam. Starczy te 8gb na razie, czy pożałuję za rok-dwa?

#apple #laptopy
  • 19
nie wiem jak jest na applach, ale na windowsie 8 GB to śmiesznie mało już dziś


@aegispolis: apple na szczęście są lepiej optymalizowane. 2 miesiące temu przesiadłem się z mbp który miał 8gb i działał rewelacyjnie. dlatego pytam na przyszłość, gdyby chodziło o teraz, to nawet bym się nie zastanawiał.
no właśnie to jest moja główna wątpliwość. sprawdzał się dobrze, czasami tylko wiatraki się uruchamiały, ale to chyba kwestia procesora, a nie ram?


@advert: Jeśli chodzi o grzanie, to raczej każdy ultrabook się trochę grzeje, fizyki nie oszukasz. Niewielki sprzęt to i wentylacja może nie wyrabiać, ale to nie kwestia pamięci.
@clas: korzystam z iPadów. są dobre na kibel czy do pooglądania filmu w łóżku, ale jednak jak potrzeba bardziej angażującej czynności, to wolę lapka.
tzn ja nie przeczę że ogarnięty użytkownik zrobi na ipadzie wiele z tego, co zrobiłby na kompie, ale ja szukam w życiu maksymalnego komfortu i ułatwienia, więc stąd pomysł takiego rezerwowego laptopa "na podorędziu".
@clas: korzystam z iPadów. są dobre na kibel czy do pooglądania filmu w łóżku, ale jednak jak potrzeba bardziej angażującej czynności, to wolę lapka.

tzn ja nie przeczę że ogarnięty użytkownik zrobi na ipadzie wiele z tego, co zrobiłby na kompie, ale ja szukam w życiu maksymalnego komfortu i ułatwienia, więc stąd pomysł takiego rezerwowego laptopa "na podorędziu".

@advert: No to nie mogę pomoc :) chociaż moim zdaniem 8gb w
Ram to ram i nic tego nie zmieni.


@Enso_: Niemniej jego zarządzanie przez system stanowi znaczącą różnicę.
Mając #!$%@? w 100% ram, komputer z windowsem już potrafi się nieziemsko lagować
Mac M1 #!$%@? tak że może 15mb ram jest wolne - dalej #!$%@? bez przycięcia ni spowolnienia.