Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
#b2b #dzialalnoscgospodarcza #programista15k

Jestem na UoPie, chce przejść na ryczałt. Mój szef trochę cyka się robić kombinacje podatkowo-optymalizacyjne i proponuje mi po prostu przejście na działaność w obrębie tej samej firmy, wtedy tracę składki preferencyjne (ZUS 0 i Mały ZUS).

Czy jeżeli zmienił bym pracę po kilku miesiącach to można wrócić na składki preferencyjne na pozostały okres u innego 'kontrahenta' ?
  • 6
@wojuboju: jak jesteś po 26 rż to lepiej przejść na b2b a co do zmiany pracy to to nie jest tak.. masz składki preferencyjne od wykonanej usługi nie ważne dla kogo, ważne że w czasie trwania zus 0 i małego zusu wystawiłeś daną fakturę. Jeszcze raz, składki są na firmę a nie na pracodawcę. I nie polecam wystawiać faktury na tą samą firmę gdzie wcześniej miałeś uop, Twój szef powinien mieć
@wojuboju: Nie, jeśli wystawisz fakturę dla byłego pracodawcy to w tym miesiącu tracisz mały ZUS. Ryczałtu nie możesz zastosować w tym i w przyszłym roku.
Najprostszym sposobem na te bolączki jest znaleźć pośrednika, lub normalnie przejść na zasady ogólne w tym roku, liniowy w przyszłym a ryczałt w kolejnym i zapłacić normalny ZUS(to nie straszne sam tak zrobiłem)
Do księgowości polecam Infakt z moich linków
a tu porównanie podatków https://jakipit.pl
@wojuboju: Dogadaj się z firmą i zmień stanowisko pracy - ustalcie na papierze inne obowiązki niż na UoP. Oczywiście to jest taka dżentelmeńska umowa, ale z punktu widzenia księgowo-prawnego jesteś bezpieczny.