Wpis z mikrobloga

Blade obchody Dnia Zwycięstwa w Moskwie, ale za to "krwawe" w Warszawie

Dzisiaj w Moskwie, i innych miastach Rosji, odbyły się obchody z okazji Dnia Zwycięstwa, który Rosjanie obchodzą 9 maja (dzień później niż na Zachodzie). Najważniejszy element dzisiejszych uroczystości stanowiła defilada armii rosyjskiej na Placu Czerwonym oraz przemówienie Władimira Putina.

W tym roku obchody Dnia Zwycięstwa były dość skromne. Co prawda w moskiewskiej defiladzie wzięło udział ok. 11.000 żołnierzy i pojawili się nawet żołnierze z jednostek, które biorą udział w walkach na Ukrainie (np. 106. Gwardyjska Dywizja Powietrznodesantowa), jednak ogólnie rzec biorąc zaprezentowanego sprzętu wojskowego było mniej niż zwykle. Na bladą oprawę uroczystości wpłynął też brak wojskowych samolotów wojskowych - Dmitrij Pieskow stwierdził, że to z powodu słabej pogody nad Moskwą (sic!).

Przemówienie Putina też w żaden sposób nie zszokowało. Przed 9 maja pojawiły się liczne spekulacje na temat tego co Putin ogłosi podczas przemowy na Placu Czerwnoym. Jedni mówili, że ogłosi powszechną mobilizację, inni że oficjalnie wypowie wojnę Ukrainie, a jeszcze inni że dokona aneksji podbitych terenów Ukrainy do Rosji. Ostatecznie Putin w żaden sposób nie zaskoczył.

Jego przemówienie było krótkie i mało odkrywcze. Powtórzył w zasadzie tylko swoje uzasadnienie dla "specjalnej operacji", które przedstawił jeszcze w lutym 2022 r. - "Zachód" przygotowywał się do ataku na Rosję, chcąc zająć Krym i Donbas, Moskwa musiała zatem wyprowadzić atak uprzedzający. Jednocześnie - odnosząc się do wojny z Ukrainą - Putin podkreślił, że nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że rosyjskie siły zbrojne osiągną postawione przed nimi cele.

Uroczystości z okazji Dnia Zwycięstwa odbyły się także w innych rosyjskich miastach, oraz na terenie ukraińskich miast okupowanych przez Rosję m.in. w Chersoniu i Mariupolu.

Z okazji Dnia Zwycięstwa*, również prezydent Zełeński opublikował specjalne oświadczenie, w którym stwierdził że już wkrótce Ukraina będzie obchodziła dwa Dni Zwycięstwa a "pewien kraj" nie będzie obchodził tego święta w ogóle.

*Dzień Zwycięstwa jest obchodzony także na Ukrainie. Przy czym od 2015 r. nazywany jest on "Dniem zwycięstwa nad nazizmem w II WŚ" i z tej okazji nie organizuje się już defilad wojskowych.

Przy okazji Dnia Zwycięstwa, w Warszawie doszło do ataku na rosyjskiego ambasadora, Siergieja Andriejewa. Gdy składał kwiaty przed Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich został kilkukrotnie oblany czerwonym płynem przez demonstrantów, którzy - z ukraińskimi flagami - przybyli na teren Mauzoleum. Do ataku na ambasadora przyznała się ukraińska dziennikarka Iryna Zemliana.

Szef MSWiA, Mariusz Kamiński stwierdził że polskie władze odradzały ambasadorowi Andriejewowi udział w obchodach z okazji Dnia Zwycięstwa. Polski MSZ wydał natomiast oświadczenie, w którym nazwał atak na ambasadora "godnym ubolewania incydentem, który nie powinien mieć miejsca".

Atak na ambasadora Andriejewa szybko podchwycili politycy i media w Rosji, przedstawiając atak jako dowód na "neonazistowskie ciągoty Polaków" (tak np. Maria Zacharowa). Tymczasem sami Polacy dyskutują, często wzajemnie się przy tym obrażając (wykop przykładem), czy atak na ambasadora był słuszny czy nie. Jedni mówią o konwencji wiedeńskiej a drudzy mówią, że nic takiego się nie stało, bo przecież Andriejew mógł skończyć jak Andriej Karłow - rosyjski ambasador w Turcji, zastrzelony w 2016 r.

Jeśli to faktycznie była celowa rosyjska prowokacja, to zakończyła się pełnym sukcesem.
______________

Info z Ukrainy wrzucam na:
- stronę Puls Zagranicy
- #lagunacontent
_____________

UWAGA, WAŻNE:Jeśli ktoś chce być wołany do przyszłych wpisów to musisz zaplusować wpis pod tym linkiem. Wypisać się z wołania można cofając plusa pod zalinkowanym wpisem. Wołam tylko do dłuższych tekstów. Wołam tylko do dłuższych wpisów.
______________

Jeśli ktoś docenia moją pracę i chciałby postawić mi wirtualną kawę, to może to zrobić pod tym linkiem. Jest to oczywiście całkowicie dobrowolne i w obecnej sytuacji polecam wspierać przede wszystkim polskie i zagraniczne NGOsy niosące pomoc na Ukrainę.

#rosja #ukraina #lagunacontent - autorski tag #wojna #ukrainanafroncie
Pobierz
źródło: comment_1652110613nKtA1Gsm9zNy6zxGKfhuCA.jpg
  • 20
Jeśli to faktycznie była celowa rosyjska prowokacja, to zakończyła się pełnym sukcesem.


@JanLaguna: Chyba żartujesz xD

Ambasador wylazł na powietrze bo miał nadzieje, że zostanie zaatakowany i faktycznie został. Prowokacja lvl 9000 w przestrzeni szachowej 5-D xD I co z tego? Rosja w wewnętrznych przekazach miesza z błotem każdy kraj NATO po kolei. I co z tego, że poględzą teraz nad Polską? Jakie ma to znaczenie? Mamy się przejmować bo Rosjanie
@JanLaguna: W sprawie ambasadora, to nie ma o czym dyskutować. każdy kto popiera tego typu rzeczy nie zdaje sobie sprawy jak bardzo jest, to szkodliwie społecznie i jak bardzo zraza to Polaków do samych ukrainców. pomijam pijar jaki przyniosła nam ta akcja i ewentualne niebezpieczeństwo jakie może przytrafić sie naszym ambasadorom. a insynuacja że to rosyjska prowokacja tym bardziej prowadzi do niechęci związku z obrazą naszej inteligencji.
@jacek007g: ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

@GwaltowneWypaczenieCzasoprzestrzeni: ale czy ja napisałem, że mamy się bać że Rosjanie nas znienawidzą o 1% bardziej? Nie. Swoją drogą sprowadzanie dyskusji do tego czy atak na Andriejewa da Rosji pretekst do ataku na Polskę to absurd.

To jest bardziej kwestia tego, że samI podsuwamy Rosjanom materiał
Przecież dla niektórych tutaj kwestia tego jak oceniasz sprawę ataku na Andriejewa jest wyznacznikiem tego czy jesteś ruską onucą czy nie.


@JanLaguna: Wykop to w dużej części nastolatkowie. W rzeczywistym świecie nikt poważny nie będzie tego roztrząsać w takich kategoriach (czy ktoś jest "onucą" bo popiera atak farbą lub vice versa). Sam atak jest godny ubolewania, ale (poza tradycyjnym obrzucaniem się gównem na wykopie) nie niesie za sobą żadnych poważnych konsekwencji.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@GwaltowneWypaczenieCzasoprzestrzeni: dyplomacie każdego państwa w Polsce należy się dobra ochrona i poszanowanie godności osobistej, tego wymaga protokół dyplomatyczny.

Dopuszczanie do tak żenujących zachowań nie dość że daje materiał propagandowy ruskim, to dodatkowo wywołuje zniesmaczenie u Polaków i ogólnie osób cywilizowanych na przyzwolenie na takie metody protestowania. Niech robią taki chlew u siebie.
@DerMirker:

dyplomacie każdego państwa w Polsce należy się dobra ochrona i poszanowanie godności osobistej, tego wymaga protokół dyplomatyczny.

Polskie MSWiA jasno zakomunikowało ambasadorowi, że nie mogą zagwarantować ochrony. Ambasador to małe dziecko, że tego nie rozumie? Polacy mają na siłę zamykać pół Warszawy? No bądźmy poważni.

Dopuszczanie do tak żenujących zachowań

Co miała zrobić strona Polska? Spałować protestujące Ukrainki? Zagazować? Rozgonić? Trzymać w klatkach? Widziałeś chyba jakie oburzenie wywołała zabieranie ukraińskich
@JanLaguna: Z jednej strony nie przeceniał bym znaczenia tego obryzgania.
Z drugiej strony dziś bardzo zraziłem się do wykopkowiczów - jest w dużej mierze ludek typu "kalemu ukraść źle, kali ukraść dobrze".
Z jednej strony chcą być uznawani za mądrych, kulturalnych i wogóle wielki świat - z drugiej strony ach jacy zadowoleni przaśnym widowiskiem pt. "bydle ruski ambasador dostał w ryj". Sami zupełnie jak ruscy - gównem by się obrzucali radośnie.
Sami zupełnie jak ruscy - gównem by się obrzucali radośnie.


@cieciowy: W rosji to albo sprawcy nie zostaliby zatrzymani (jeżeli nasłani przez władzę) albo zatrzymani i kolonia karna (jeżeli niezależni). Także ja życzę rosjanom kultury bezkrwawych protestów i odwagi do wyrażania własnych opinii. Oblewanie farbą, obrzucanie jajkami i inne tego typu bezkrwawe formy wyrażania niezadowolenia i dawania upustowi agresji są akurat zupełnie normalne dla demokracji. To jest ten poziom agresji na
I żebyś mnie dobrze zrozumiał, bardzo cenię i lubię Twoje podsumowania, są absolutnie top. Po prostu to jedno stwierdzenie, że "prowokacja zakończyła się pełnym sukcesem" uważam że jest napisane na wyrost i nie pasuje do tak rzetelnych raportów.


@GwaltowneWypaczenieCzasoprzestrzeni: Wykop, podałem dla przykładu a nie jako przykład reprezentatywny, ale w porządku. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Spoko, nie mam problemu że ktoś ma na ten temat inne zdanie
Putin podkreślił, że nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że rosyjskie siły zbrojne osiągną postawione przed nimi cele.


@JanLaguna: Nie dziwię się. Przecież to on redefiniuje te cele.