Wpis z mikrobloga

Jeśli w zeszłym roku byłem na terytorium DE dłużej niż 183 dni to już mam rezydencje podatkową niemiecką czy jak to dziala (jestem sam, nie mam zadnego osrodka zyciowego w pl)? Polski fiskus moze sie #!$%@?ć jesli juz rozliczyłem się w niemieckim urzędzie podatkowym? Powinienem jakiś pit w polsce robic?

#polska #ekonomia #emigracja
#niemcy
  • 14
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Serylek: A nie potrzebujesz polskiego zaświadczenia EWR do niemieckich zwrotów podatków? Wtedy i tak musisz wysłać zerowy polski pit, żeby dostać ten dokument.

Mój znajomy już wiele lat pracuje w Niemczech i nie zarabia w Polsce, ale co roku wysyła polski pit, bo mu się to opłaca jakoś. Nie znam szczegółów.

Poza tym Vati chyba wprowadził jakieś przepisy o uzupełnianiu podatków, że jak w DE płacisz mniej niż byś wpłacił w
@Serylek: no to jak nie miałeś w Polsce przychodów, to oczywiście nie trzeba PIT składać. Przecież nawet polscy rezydenci jeśli nic nie zarobią w Polsce, to nie muszą tu składać PIT. Ale to prawda, że jeśli byłbyś rezydentem Polski i pracował w tym roku w Niemczech, to wtedy PIT jest niezbędny.
Poza tym Vati chyba wprowadził jakieś przepisy o uzupełnianiu podatków, że jak w DE płacisz mniej niż byś wpłacił w PL to masz obowiązek dopłacić pisowskim złodziejom różnicę w stawkach


@Tytanowy_Lucjan: jeśli już coś takiego jest, to jednie gdy jest się rezydentem Polski.

Mój znajomy już wiele lat pracuje w Niemczech i nie zarabia w Polsce, ale co roku wysyła polski pit, bo mu się to opłaca jakoś. Nie znam szczegółów.
@Serylek: jak chcesz możesz pobrać z urzędu podatkowego zaświadczenie że byłeś w Niemczech rezydentem podatkowym według nich. Ale nie wiem czy tyle wystarczy jeśli Polski urząd skarbowy chciałby się z tobą kłócić.