Wpis z mikrobloga

Czesc mirki. mam jakis dziwny, pulsujacy bol dolnej jedynki w wieku <25 lat, niby zab wyglada spoko, nie jest martwy bo test chlorkiem przeszedl chociaz troche slabiej czulem zimno. Zaczelo sie mniej wiecej w grudniu, wtedy udalem sie do pierwszego gabinetu i powiedzieli mi ze wszystko wyglada okej i zeby sie tym nie przejmowac i minie. Bylem kilka dni temu znowu, tym razem u innej stomatolog i dala mi skierowanie na rtg panoramiczne zeby sprawdzic co sie dzieje dokladnie. Zdiagnozowala mi zapalenie dziasel, usunela kamien z zewnatrz, wyszlifowala etc. Z zdjeciem panoramicznym udac sie do niej czy moze od razu lepiej do periodontologa?
Zalecili mi mycie zebow meridolem, plukanke lacalut i elugel na dwa tyg 2x dziennie. Bol tak jak pisalem wczesniej jest pulsujacy, zazwyczaj z rana nie boli, a im dluzej jestem na nogach tym bardziej go czuje. Kiedy poloze sie i opre szczeke na poduszce zaczyna sie pieklo i nie moge zasnac nawet po 1500 paracetamolu. Ta jedynka nachodzi lekko czubkiem i ociera o dwojke. Czy bol moze byc spowodowany zapaleniem dziasel czy to raczej wina tylko i wylacznie tego zeba? Dodam ze mam troche krzywy zgryz i jak zagryze zeby, to ta jedyna wydaje sie byc lekko ' porcelanowa / mocniej unerwiona ' i odczuwam kazdy najmniejszy dotyk gornych zebow na niej. Ile kosztuje mniej wiecej czyszczenie zebow pod dziaslami i jak lepiej o nie zadbac po zabiegu? Irygator?

// nigdy w zyciu nie mialem zapalenia miazgi / leczenia kanalowego i nie wiem niestety jaki bol powinien byc przy czym ;c
Bol w nocy przy probie usypiania jest na tyle nieznosny ze mam ochote po prostu wyrwac tego zeba, a w dzien potrafi byc uspiony przez kilka godzin

#zeby #dentysta #stomatolog #stomatologia #zdrowie #pytanie #pytaniedoeksperta
  • 11
  • Odpowiedz
@v3rs4ce: w teorii ból który nasila się jak leżysz może sugerować konieczność kanałówki bo to objaw typowy dla zapalenia/przekrwienia miazgi, ale u Ciebie w tej chwili jest potrzebna przede wszystkim rozszerzona diagnostyka, panorama na początek, jak nic nie wyjdzie może CBCT dodatkowo. pamiętaj, że jak jakiś lekarz zasugeruje kanałowe nie podejmuj decyzji przed zasięgnięciem drugiej opinii
  • Odpowiedz
@nieteczasy2: Nie boli, ten bol pojawia się wlasnie przy polaczeniu tej lewej jedynki z dwojka (jest mala szczelinka, że nić dentystyczna się mieści, ale bardzo ciężko ją wsadzić i jak leciutko nawet popchne w prawą stronę to po chwili zaczyna pulsować), a bynajmniej tak mi sie wydaje, promieniuje jeszcze wtedy na lewa dwojke i trojke, na poczatku mi bylo ciezko wyczuc nawet ktory to dokladnie ząb, dopiero teraz jak się to
  • Odpowiedz
@affairz: czytałem właśnie o tym, i jak sie zapisywałem to powiedziałem że pewnie miazga i pod kanał, ale po sprawdzeniu chlorkiem powiedziala ze nie bedziemy robić RTG jednego zęba skoro wszystko czuję, tylko od razu da mi skierowanie na panoramę, bo 'mozliwe' ze to nie wina zęba a właśnie zapalenia dziąseł, przez to że w randomowych momentach i miejscach mi czasem przypulsuje coś. Mam zrobić panoramę, i po 2 tygodniach stosowania
  • Odpowiedz
@v3rs4ce: zgrzytasz w nocy albo w ciągu dnia? piszesz, że na tym zębie są przeciążenia, warto zrobić żeby przestały być - na noc szyna relaksacyjna, w dzień w stanie domyślnym zęby nie powinny się stykać
  • Odpowiedz
@affairz: próbuję tego właśnie unikać, ale mam tylnozgryz (zrobiły mi się schodki na górnych jedynkach przez to i ścierają się nierównomiernie od środka). w ciągu dnia próbuję w ogóle nie stykać zębów od roku, w nocy pewnie ciężej podczas snu, bo nie kontroluję tego - ale po dłuższym czasie braku styku są jakieś przewrażliwione przy jedzeniu i wolę je zawsze chociaż leciutko dotykać górę z dołem.
  • Odpowiedz
@v3rs4ce: Kiedyś miałem też taki ostry ból właśnie w okolicach dolnych jedynek, ale jako, że nosiłem kiedyś aparat to nauczyłem się rozpoznawać ten rodzaj bólu ( ͡° ͜ʖ ͡°). Okazało się, że coś mi weszło między dwie jedynki i jak tam posiedziało to zaczął się proces przebudowy podczas którego pod wpływem ciśnienia kości szczęki zaczynają usuwać materiał kostny z jednej strony i budować z drugiej - ta
  • Odpowiedz
@Bejro: Ból przeszedł po 4 dniach stosowania tego co zalecił stomatolog, czucie wróciło do normy, i wszystko jest w porządku. Te RTG i tak zrobię i skonsultuję, bo może wyjdzie coś co trzeba zrobić. Nitkowałem codziennie raz, tylko bardzo ciężko tam było się dostać, dzięki Panowie za wszystkie odpowiedzi.
  • Odpowiedz
@v3rs4ce: > Ile kosztuje mniej wiecej czyszczenie zebow pod dziaslami

Przecież skaling to również czyszczenie pod dziąsłami. Idź do higienistki ogarniętej, niech Ci zrobi porządną higienizację, czyli piaskowanie, skaling nad- i poddziaslowy.
  • Odpowiedz