Wpis z mikrobloga

Hejo,
instalka 4.14kW wsch-zach nigdy nie dobijała do max mocy falownika (Fronius 3.7 3M). Widać to na wykresach przed 04.maja (na wykresie z tego dnia pięknie widać kiedy odbył się montaż).

No i zastanawiało mnie , bo mówi się, że instalacje wsch-zach można przewymiarować nawet o 100%,

Zatem wszystkie stare panele #selfa 320W przełożyłem do zachodniego stringa (13szt), a na wschodzie zamontowałem 6szt nowych #encore 370W.

Tak teraz wyglądają wykresy. Liczyłem trochę na to, że #fronius będzie mógł trochę więcej wydolić niż równe 3.7kW, no ale jakoś ujdzie.
Mam jeszcze w domu parę mikrofalowników od @Generau_Solo i zastanawiam się czy nie wykorzystać jednego z nich do przepięcia 4szt paneli. Wtedy ucinanie mocy pewnie i tak nastąpi, ale trochę wyżej.

Swoją drogą co się dzieje z mocą nie odbieraną przez falownik? Albo gdy Czy panele bardziej się wtedy nagrzewają, szybciej degradują? Czy mogą sobie leżeć na słońcu niepodłączone godzinami, dniami bez szkody?

#fotowoltaika #diy
Pobierz majk3l - Hejo,
instalka 4.14kW wsch-zach nigdy nie dobijała do max mocy falownika (F...
źródło: comment_1651829647fTLQhATj0PEUjsX98wqtXk.jpg
  • 4
@majk3l: no można przewymiarować dużo bo rzadko dobija na maxa. Jak zsumujesz pole wykresów ze wszystkich dni vs pole obciętego fragmentu to dojdziesz do wniosku że to jakiś ułamek typu 1-2% w sakli roku szkoda zachodu żeby o to walczyć czy inwestować w większy falownik co zwiększy koszt instalacji o 10%