Wpis z mikrobloga

MON znów na zakupach w WB. Tym razem biorą tandem drony FT-5 i Warmate 2 jako dronowy system uderzeniowy
Zakup należy rozpatrywać w kategoriach szkoleniowo-pomostowych. Jedyna zaleta tego sprzętu to moim zdaniem jego dostępność (jest już gotowy). No i WB ma wolne moce przerobowe więc może to szybko zrobić.
Natomiast sama koncepcja tego systemu Warmate 2 plus FT-5 Łoś to moim zdaniem nieporozumienie. Zdecydowanie tańsze i pod każdym względem lepsze rozwiązanie to po prostu artyleryjska amunicja precyzyjna 120 mm i 155 mm naprowadzana laserowo za pomocą drona Orlik, czyli to co było pierwotnie planowane.
No ale sęk w tym że na razie Mesko ma problem żeby projekt wykonania amunicji precyzyjnej doprowadzić do końca. A ponieważ robili to częściowo z pomocą firm ukraińskich więc wiadomo że będzie kolejne opóźnienie. A sam dron PGZ-19R uległ w wyniku zmiany koncepcji przez wojsko oraz problemom Telesystemu przy laserowym podświetlaczu celu LPC-1 sporemu (o około połowę) przeskalowaniu w górę (niecałe 30 kg) i też ma opóźnienie co najmniej dwuletnie.
Ponieważ nie będzie na razie amunicji precyzyjnej i nie będzie Orlika, więc jako substytut będą drony Warmate 2. Substytut drogi i dużo łatwiej wykrywalny na radarach. Natomiast dron Łoś to też bieda substytut dla planowanego Orlika z racji przestarzałej koncepcyjnie konstrukcji z dwoma głośnymi silniczkami spalinowymi i podwoziem wymagającym do lądowania kawałka asfaltowej drogi.
#wojskopolskie
Thorkill - MON znów na zakupach w WB. Tym razem biorą tandem drony FT-5 i Warmate 2 j...

źródło: comment_16517615702Ztn4R0pq4D0yBza27LOpZ.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
@Thorkill: wszystko złe i przestarzałe, jak zawsze jesteś niezadowolony xD Zacznijmy od tego, że Łoś może przenosić warmate 1 pod skrzydłami więc łoś + warmate 1 podczepiony + warmate 2 czekający w rezerwie jak się trafi większy cel to b.dobry system i jakoś sobie nie przypominam, że był stosowany już lata temu przez kogoś więc może wcale nie jest tak przestarzały?

Do tego byłeś kiedyś pod takim dronem jak leci?
  • Odpowiedz
jak zawsze jesteś niezadowolony xD


@mwmichal: Coś mnie pomyliłeś z kimś innym. Generalnie większość zakupów WP z ostatnich lat oceniałem dobrze. Byłem np. jedynym tutaj który cieszył się i bardzo popierał zakup dronów TB2. W przeciwieństwie do "speców" typu piotrzbies który takie memik tutaj wstawiał wtedy, ale i generalnie całej tej ekipy twiterowych "speców" z NTW. Wojna na Ukrainie ostatecznie udowodniła kto miał wtedy racje.

Łoś może przenosić warmate 1
Thorkill - > jak zawsze jesteś niezadowolony xD

@mwmichal: Coś mnie pomyliłeś z ki...

źródło: comment_16518369316rPBVgzhtWC3t2XKb6LJxH.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz