Wpis z mikrobloga

  • 13
1505 + 1 = 1506

Tytuł: Żar
Autor: Sándor Márai
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★★★★★
ISBN: 9788307031620
Tłumacz: Feliks Netz
Wydawnictwo: Czytelnik
Liczba stron: 168
Wybitna powieść Sándora Máraiego, powstała w latach 40-tych. Ten utwór autor cenił w swojej twórczości najwyżej. Dramatyczna opowieść o spotkaniu po latach dwóch przyjaciół, Polaka i Węgra, którzy odkrywają bolesną tajemnicę, dotyczącą zdrady nieżyjącej już żony jednego z nich.


Temat męskiej przyjaźni jest jednym z moich ulubionych wątków w literaturze i filmie. Tutaj został on przedstawiony bez ani jednego zbędnego słowa, co jest sztuką samą w sobie. Tu nie ma akcji i sensacji. Są za to silne emocje. Bohaterowie spotykają się po czterdziestu latach, padają bolesne pytania i wzajemne oskarżenia. Ich przyjaźń rozpadła się za sprawą kobiety, która już dawno nie żyje. Jest to prawie monolog, momentami bardzo ckliwy, ale i tak czytanie tej pozycji było prawdziwą przyjemnością.

Książki (nie)polecał @Czlowiek_i_ludz_zarazem ale i tak dziękuję xD

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #czytajzwykopem #ksiazki #literaturapieknabookmeter
rassvet - 1505 + 1 = 1506

Tytuł: Żar
Autor: Sándor Márai
Gatunek: literatura pię...

źródło: comment_1651733368b8BrciZnpYWKKqL5gxx142.jpg

Pobierz
  • 13
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (7.8 / 10) (4 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-06-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-03-10 - Użytkownik Czlowiek_i_ludz_zarazem ocenił na: ★★★★★★ (6.0 / 10) - Wpis »
2\. 2021-06-13 - Użytkownik smierdakow ocenił na: ★★★★★★★★★ (9.0 / 10) -
@rassvet: nie wszystko wrzucam na tag ;) ale "Rozwód w Budzie" jest bardzo podobny, połowa książki to "rozmowa" dwójki mężczyzn, miałem flashbacki z "Żaru" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@rassvet: ogólnie mało co tak wzruszyło mnie w książkach jak sposób w jaki sandor związał tę relacje. Nawet wtedy napisałem sobie wiersz po tym dziele nawiązujący do "Żaru" właśnie.