Wpis z mikrobloga

Dziś zrobiłem płytkę PCB bardzo nietypową metodą, nakleiłem taśmę kaptonową na laminat i wyciąłem laserem to co będzie do odklejenia, potem trawienie i gotowe, płytka to nieco nadużycie bo jest banalnie prosta ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Układ to filtr dolnoprzepustowy dużej mocy dla wzmacniaczy RF 88-108MHz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Pomiary filtra 96MHz, 171MHz wyszły zaskakująco dobrze.
#elektronikadiy #elektronika #radio
dktr - Dziś zrobiłem płytkę PCB bardzo nietypową metodą, nakleiłem taśmę kaptonową na...
  • 22
Dziś zrobiłem płytkę PCB bardzo nietypową metodą,


@dktr: płytek samodzielnie co prawda nie trawię już w ogóle (jlcpcb uber alles), ale z czystej ciekawości niedawno robiłem próbę z pomalowaniem laminatu lakierem w sprayu i laserowym wygrawerowaniem ścieżek do trawienia. Da się, choć miedź spod wypalonego lakieru wychodzi brudnawa i nie jestem pewien, czy by się czysto trawiła.
@dktr: z bardziej wyrafinowanych metod to kiedyś ktoś osiągnął naprawdę dobre wyniki używając lasera UV do naświetlenia laminatu z lakierem światłoczułym (do kupienia na TME albo do zrobienia samemu), a inną bardziej wymyślną metodą jest wykorzystanie ekranu LCD UV z drukarek żywicznych :)
Ja takie rzeczy jak potrzebuję zrobić, to frezuję miniszlifierką Proxxona, takie coś max 5 minut od podłączenia do odkurzenia.
bo taniej i szybciej niż polskie plytkarnie


@Felonious_Gru: taniej, szybciej i szczerze mówiąc, chyba lepiej. Z usług polskiej płytkarni prototypowej korzystałem dwa razy, w obu przypadkach potrzebna była faktura i był to jedyny powód.
Za pierwszym razem znalazłem płytkarnię najtańszą, wybrałem najtańsze możliwe opcje i finalnie dostałem coś, co spokojnie mogłem sobie wytrawić samodzielnie w domu, choćby i termotransferem: goły laminat z miedzią, pokryty roztworem kalafonii, żadnych metalizacji, soldermasek, o opisach
dhl papiery ogarnia tak, że wciągasz to jak fakturę


@Felonious_Gru: warto wiedzieć na przyszłość, dzięki.

któraś plytkarnia w polsce najpierw pocynowala mi płytkę, a dopiero potem soldermaske położyła ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Felonious_Gru: no co, wzorują się (może ciutkę niedokładnie) na najlepszych :)
Nie wiem, czy przyglądałeś się kiedyś, jak wygląda proces produkcji w JLCPCB? Robią płytki w jakiś absurdalny sposób, w dokładnie odwrotnej kolejności, niż
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@dktr: to kupuj po prostu te błękitne płytki pokrywane lakierem światłoczułym, pięknie się naświetlają uv, potem zmywacz i do trawienia, żadnego odrywania folii po kawałeczku, z ryzykiem postawienie bo się naruszyła i odeszło za dużo czy coś