Wpis z mikrobloga

Lubię porównywać sobie książki i filmy na ich podstawie. Ostatnio wróciłam do książki Mania czy Ania Ericha Kästnera. To książka dla dzieci wydana w 1949 roku. Dwie dziewięcioletnie dziewczynki spotykają się na obozie letnim. Ania ma loki, Mania warkocze, ale poza tym są niezwykle siebie podobne, a niedługo później okazuje się, że są rozdzielonymi po rozwodzie rodziców bliźniaczkami. Postanawiają się zamienić miejscami - Ania zaplata warkocze i jedzie do Monachium poznać swoją mamę a Ania rozpuszcza włosy i jedzie do Wiednia poznać ojca. Książka jest pełna humoru, pojawia się też kilka przytyków wobec dorosłych, autor potrafi dostrzec zabawną stronę swoich bohaterów a wszystko kończy się dobrze.

Książka Mania czy Ania jest podstawą wielu filmów, obejrzałam ostatnio kilka z nich i chcę Wam o nich opowiedzieć:

Parent trap I(1961) - dwie identyczne nastolatki poznają się na obozie letnim. Skazane na pobyt w jednym domku, dowiadują się, że są bliźniaczkami rozdzielonymi po rozwodzie rodziców. Postanawiają zamienić się miejscami. Susan jedzie do matki do Bostonu, Sharon do ojca do Kalifornii.W tej wersji mamy najlepszego ojca - nie jest zadufanym w sobie irytującym starym dziadem - owszem, jest zagubiony i niepewny, ale jednocześnie zabawny i uroczy. Obie dziewczynki gra Hayley Mills.

Parent trap II (1986) - Ojciec w skarpetkach do połowy łydki, szortach i z wąsami mnie urzekł:) Dwie przyjaciółki postanawiają zeswatać swoich rodziców. Matkę jednej z nich i ciotkę gra znana z poprzedniej części Hayley Mills.

Parent trap III (1989) - Tutaj mamy nie bliźniaki, ale trojaczki! Trzy nastolatki próbują zeswatać swojego ojca z projektantką wnętrz, która urządza dom dla niego i jego narzeczonej. Projektantką jest tutaj Hayley Mills czyli bohaterka poprzednich części. Ten film jest najsłabszy z serii, a ojciec jest prawdziwym antybohaterem, nie wiem jakim cudem aż dwie kobiety się w nim #!$%@?ą. Chyba, że robią to dla domu nad oceanem, co byłoby dla mnie bardziej zrozumiałe.

It Takes Two (1996) - tu grają bliźniaczki Olsen. Amanda jest wychowanką domu dziecka, Alyssa jest córką bogacza. Są bardzo podobne do siebie, co pomaga im w przeprowadzeniu planu rozkochania w sobie ojca i opiekunki z domu dla sierot.
Opieka nad dziećmi w tym filmie nie istnieje - opiekunka gubi dziecko jadące konno, (nie mówiąc już o tym, że zajmuje się tylko jednym, a nie całą grupą), po czym idzie na herbatkę do nowo poznanego bogacza i nie poświęca ani jednej myśli zagubionemu dziecku. Takich kwiatków jest tam więcej. Ale historia kończy się zerwaniem zorganizowanego w tydzień ślubu, więc wszyscy mogą być szczęśliwi!

Parent trap(1998) - to remake filmu z 1961 roku. Bliźniaczki Annie i Hallie gra tu rudowłosa Lindsay Lohan. Matkę przyszłej macochy gra aktorka, która wcieliła się w rolę macochy w wersji z 1961 roku. To najbardziej zabawna z wersji tego filmu. W wersji, którą ostatnio oglądałam brakuje sceny przekłuwania uszu, ciekawe co jeszcze zostało wycięte.

Najbardziej lubię wersję z 1961 roku, pomimo okropnych fryzur bohaterek i jej remake. Czy to ty, czy to ja idzie za bardzo w stronę absurdu a wersja z trojaczkami jest po prostu okropna.
To nie wszystkie filmy oparte na tej książce, ale nie wszystkie mają napisy a mój niemiecki i japoński nie pozwalają na oglądanie bez nich:)

#ksiazki #film #czytajzwykopem
KatieWee - Lubię porównywać sobie książki i filmy na ich podstawie. Ostatnio wróciłam...

źródło: comment_1651560418nGKaFZwOv1HSoTs5OPeW7h.jpg

Pobierz
  • 14
@KatieWee: takie nadzieje przestają być absurdalne gdy je potraktujesz metaforycznie, zamiast siostry bliźniaczki - bratnią dusze, zamiast listu z Hogwartu - jakiś cel w życiu, hobby albo inny rodzaj zaangażowania, w którym człowiek potrafi realizować swoje talenty, rozwinąć swoje człowieczeństwo.