Wpis z mikrobloga

Co sądzicie o takim politycznym kompasie państw? Znalezione w sieci.
Jak dla mnie umiejscowienie Polski bardzo adekwatne. Dziwi pozycja Niemiec, USA i Brazylii. Rosja w autorytarnym centrum? Nie sądzę. Szwajcaria zdecydowanie za nisko i powinna być w niebieskim kwadracie. Grecja w centrum (pewnie robił to jakiś Grek)? No nie wiem. A co Wy myślicie?
#kompaspolityczny #swiat #4konserwy #neuropa
Pobierz
źródło: comment_1651496577nqLBFDlyLwps9RowZ8HZW4.jpg
  • 26
@BLEBLEBLEX1: Weź pod uwagę że większość Polaków jest jednak za wolnym rynkiem, a sporo nadal wierzy w mit American Dream'. Mniemam że autorowi o to chodziło umieszczając Polskę w tym miejscu.
PiS to koło komuny nawet nie stał.
@wygazowane_piwo Nie sądzę. Jak dla mnie powinna być zdecydowanie wyżej.
@Xing77: No nie wiem z tego co rok temu około pisali to zalegalizowali śluby homo nie wiem ile to prawda, więc nie są raczej konserwatywni nawet jak to chrześcijanie i bardzo dużo domów posiada tam broń chyba jeden z najwyższych wskaźników w Europie
@wygazowane_piwo: To że zalegalizowali (tak właściwe to mają to zrobić w lipcu) nie oznacza zaraz, że kraj jest liberalny, albo lewicowy. Szwajcaria to kraj konserwatywny i nie zmieniający swej pozycji, i właśnie ostatnie Twoje zdanie to potwierdza.
@Xing77: To chyba było referendum o ile dobrze pamiętam ludzie pokazali, że ich nie obchodzi kto co robi, czyli liberalizm (co prawda temat ślubów homo jest sam w sobie głupi i powinien być zepchany na margines tematów politycznych a nie być w jego centrum) Prawo do posiadania broni może być liberalne albo konserwatywne, ale nie lewicowe, to nie taka prosta klasyfikacja. Maksymalny lewak dzisiaj to taki progresywista dużo czerpie z liberalizmu,
@wygazowane_piwo: Prawo do posiadania broni jest domeną konserwatystów. Całe szczęście że tylko Szwajcaria i USA mają na tym punkcie bzika, bo reszta normalnego świata taka nie jest.
Nie zgadzam się jednak by legalizacja małżeństw sama w sobie świadczyła o liberalizmie. Sam jestem gejem i się z Tobą zgadzam co do tego, że nie powinno to być w centrum, ale z drugiej strony, co dzisiaj nie wywołuje kontrowersji i ożywionej dyskusji?
@Xing77: Prawo do posiadania broni należące do konserwatystów to duże uproszczenie i należy głownie do nich, ale świat nie jest czarnobiały. Są też różne wersje liberalizmu i zależnie, który wyznajesz możesz być za legalizacja lub delegalizacją broni. https://www.jstor.org/stable/40441243 Tak samo np. że aborcja to liberalizm, a nieaborcja to konserwatyzm to też uproszczenie. Mogą być różne sytuacje:
- Jestem za zabronieniem aborcji, bo religia mi nakazuje - konserwatyzm
- Jestem za zabronieniem
@wygazowane_piwo: Nie uważam tak jak napisałeś. Sam raczej wyznaję mieszane poglądy.
Niemniej pokaż mi kraj poza Szwajcarią i USA w którym prawo do posiadania broni jest postrzegane jako liberalne i większość populacji tego chce. Mnie nikt nie przekona do tego pomysłu, bo to niepotrzebne, więc nie ma sensu byś to usprawiedliwiał.
Osobiście nie chciałbym mieszkać w Szwajcarii czy USA między innymi z tego powodu. Wolę już Polskę.
@Xing77: To nie ma znaczenia, oni wiedzą, że ich społeczeństwo jest szczęśliwe i odpowiedzialne (też mało liczne), więc liczba przestępstw z użyciem broni będzie nikła. Więc liberalnie patrzą na sytuacje, że wolno bo nikomu to nie grozi. Dzisiaj USA jest krajem, które jest konserwatywne w tej sprawie. Zezwolenie broni u nich jest już bo w ich kulturze jest to zakorzenione, chociaż wszelkie statystyki, raczej mówią, że lepiej im odebrać broń.