Wpis z mikrobloga

#informatyka #siecikomputerowe #internet
Cześć Mirki, mam pytanie, może mądre, może głupie, nie wiem.
Kupiłem sobie switcha, którego połączyłem z routerem. Do tego switcha podpiąłem komputer i laptopa. Jak dobrze rozumiem oba sprzęty powinny mieć takie samo publiczne ip, natomiast tak się nie dzieje. Dodatkowo nie jestem w stanie znalezc nigdzie prywatnego ip, aby móc się pingować. Czy ja zrobiłem coś zle?
Dodam jeszcze że switch to TP-Link LS105G
  • 46
  • Odpowiedz
@HawkiDC: Obydwa sprzęty powinny dostać ten sam prywatny IPv4.
Będzie to widać w wyniku polecenia ipconfig /all (w Windows), ifconfig -a (Uniksopodobne, czyli BSD, Linux i Mac), ip address (Linux, może Mac).
Adres prywatny powinien się różnić ostatnim oktetem.

Adres publiczny możesz mieć jeden jeżeli tylko jedno łącze WAN jest aktywne na routerze. Jeżeli masz dwa aktywne łącza WAN, to już może to zależeć od routingu na routerze (nie na
  • Odpowiedz
@Quoluz Router cisco epc3928, w gniazdo 3 (to ma znaczenie?). No tak jak mówię są 2 inne jeden zaczyna się na 37 a drugi na 94. Nie chcę podawać całości z wiadomych przyczyn
  • Odpowiedz
@HawkiDC tzn. oczywiście, router nie rowna się NAT, ale jeszcze nie widziałem żeby ktoś miał router i nie wiedział że ma więcej niż jedno ip, taki układ trzeba w miarę świadomie routowac, a większość domowych "routerów" to ma "wan" i nie dopuszcza myśli o innym routingu (chociaż to bardziej firewall niż router) niż SNAT/DNAT
  • Odpowiedz
@HawkiDC: Obydwa sprzęty powinny dostać ten sam prywatny IPv4.


xD

Będzie to widać w wyniku polecenia ipconfig /all (w Windows), ifconfig -a (Uniksopodobne, czyli BSD, Linux i Mac), ip address (Linux, może Mac).

Adres prywatny powinien się różnić
  • Odpowiedz
@HawkiDC: na routerze jak sie zalogujesz to pokaze adresy ip,tylko ktoś mógł kliknac ze to nie siec domowa i pinga blokuje. A ip zew jest takie same chyba nie wylaczyles gdzies wifi czy cos
  • Odpowiedz
@Just_Piotrek: mea culpa z tym prywatnym. Mysłałęm o publicznym IP, a pisałem o prywatnym
@HawkiDC: Jeszcze jedna sprawa Adres IP WAN widziany na stronie routera nie musi się równać widzianemu z internetu WAN.
Jeżeli nie masz wykupionego publicznego IPv4, to WAN routera jest w wewnętrznej puli ISP i "na świat" wychodzi z publicznym IP ISP.

Ogólnie po co rozkmina z tymi adresami? Chcesz coś wystawić czy "wdzwaniać" się
  • Odpowiedz
@HawkiDC

@sirpingus: Chcę wystawić api na laptopie i strzelać do niego na komputerze


jak jesteś za NATem, to możesz sobie wyobrazić (w duuuzym uproszczeniu) , że operator też ma taki router u siebie i iluś jego klientów wychodzi z tego z samego adresu. tak zwykle bywa, jak nie zabulisz za swoje publiczne ip. czasem też jest tak, ze to ip jest publiczne, ale zmienia się np co 24h
  • Odpowiedz