Wpis z mikrobloga

@scriptkitty: wizualnie piekny film, audio mnie meczylo, bo bylo za glosno, ale to raczej wina kina, bo reklamy byly tez tak głośno, że bylo mi slabo. Też sie zastanawialam, czy to mi tez nie zaburzylo odbioru tego filmu, bo naprawdę było za głośno
@Bananada: Trudno wciskać cokolwiek w ramy dobre/złe. Czy był to dobry film dla Ciebie sama musisz ocenić. Dla mnie był dobry, bo idąc na film Eggersa wiedziałam, czego się po nim spodziewać, dostałam to, co chciałam: surowość, mrok, oddanie detalom, historii, niesamowity klimat. Dla kogoś, kto lubi tego rodzaju kino, oraz dla kogoś, kto interesuje się historią ludów starogermańskich, nordyckich oraz tych, którzy liznęli chociaż sagi, będzie to dobry film pełen
@Zicky: no wlasnie, tylko, ze ja to wszystko wiem i uwielbiam, dlatego sie wybralam na ten film. Mial byc tez bardzo zgodny historycznie, a caly czas niewolnicy z Rusi byli nazywani chrzescijanami, podczas gdy Ruś przyjęła chrzest 100 lat pozniej. Dla mnie ten film troche skldal sie z dobrych rzeczy, ktore stworzyły bardzo nieprzyjemny dla mnie film. Swoją drogą uwielbiam Hamleta, wiec tym bardziej jakos mi tak dziwnie. Dodatkowo bawilo mnie
@Bananada: To jest bardzo rozbudowany i zarazem bardzo ciekawy temat. Dyskusja zajęłaby najmniej kilkanaście długich godzin. Zasadnicze jest to, czy to wszystko znasz powierzchownie, czy interesujesz się tym dogłębnie. Zauważ, że pomimo nazywania ich chrześcijanami, Olga przejawiała iście pogańskie zapędy. W podbitej osadzie mamy również kontakt ze słowiańską wiedźmą (Bjork w tej roli), do którego dochodzi (ogromna symbolika) pod pomnikiem Światowida. Trzeba wziąć również pod uwagę to, że Ruś (również wg
@Zicky: ja sie zgadzam z tym wszystkim i mialam podejscie do filmu jako do takiej bajki dla dorosłych o Herkulesie, bo myślę że mozemy Amletha tak porównać. A z tym chrześcijanstwem nadal dla mnie to byl wątek bez sensu skoro wyraźnie widzimy, że wioska była poganska
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Bananada: @Zicky: w tej osadzie Fjolnira nie byli tylko niewolnicy z Rusi. Nie licząc Amletha to z tego rzutu z Rusi była Olga + 3 innych Rusinów, a ogólnie tych niewolników było sporo. Reszta niewolników najprawdopodobniej była chrześcijanami z rajdów na Wyspy Brytyjskie.
@Dokkblar: była scena, gdzie uczył syna wbijać kołki pod ogrodzenie i Fjolnir zwrócił mu uwagę na to, żeby pokazał swoją siłę przed niewolnikami, a ten mu odparł, tato, przecież tu nikogo nie ma. Nie jest to jednak istotne, bo może być dokładnie tak, jak piszesz, chodzi o to, że nawet gdyby wszyscy niewolnicy byli tylko z Rusi, to da się historycznie wyjaśnić obecność chrześcijan również wśród nich.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Zicky: tylko to było na samym początku przed przybyciem Amletha i niewolników z Rusi. Potem niewolnicy z Rusi przybyli i Fjolnir wybrał Amletha, Olgę do kuchni, praczkę i dwóch innych Rusinów do pracy na roli. Potem już po zabiciu matki i Gunnara widzimy, że tych niewolników jest całkiem sporo, około 20.

Biorąc pod uwagę, że sprowadzanie niewolników z Rusi było ekonomicznie nieopłacalne to można założyć, że była ich tylko czwórka, nie
@Dokkblar: Może być dokładnie tak, jak piszesz, chodzi o to, że nawet gdyby wszyscy niewolnicy byli tylko z Rusi, to da się historycznie wyjaśnić obecność chrześcijan również wśród nich. Tego dotyczył mój powyższy obszerny wpis.