Wpis z mikrobloga

Czy po 5 latach stałej raty liczona jest rata na nowo z aktualnym wiborem? Np ktoś wziął kredyt na wiborze bliskim 0 to po 5 latach jak będzie wysoki wibor to nagle mu rata skoczy tak wysoko i będzie sytuacja ze ma do spłaty więcej niż mial na początku kredytu czy to niemożliwy scenariusz ?
#kredythipoteczny #nieruchomosci
  • 11
@vertical: Nie no tak sobie wyobrażałem tylko ze faktycznie może być sytuacja ze po 5 latach po rekalkulacji masz więcej dl spłaty niż na starcie to trochę dziwna sytuacja :D to maja teraz stałe raty lepiej jak najwiecej nadpłacać żeby jak najmniej poczuć te podwyżki ?
masz więcej dl spłaty niż na starcie to trochę dziwna sytuacja


@Kamilex97 Ale na tym polega zmienne oprocentowanie, a okresowo stałe to nic innego niż zmienne tylko ze aktualizacja nie jest po 3 czy 6 miesiącach tylko po 5 latach.

to maja teraz stałe raty lepiej jak najwiecej nadpłacać żeby jak najmniej poczuć te podwyżki ?


Nie ma to znaczenia czy ktoś ma stałe czy zmienne, czy ma obecnie 2% czy 10%.
@Kamilex97
@powaznyczlowiek
Powiem więcej, ktoś kto w 2016-2017 brał stałe raty jest najprawdopodobniej na minusie i lepiej wyszedłby biorąc zmienne raty. Biorąc w 2016 przy wibor3m w okolicach 1,7 i marzy 2 proc na zmiennych dostał pewnie 4,7 proc na stałych a jako że przez cały ten okres WIBOR był taki sam/niższy to taka osoba jest na minusie.

Tak naprawde nie ma u nas nawet tymczasowo stałych stop, jest tylko coś co
@pokeminatour
"Tak naprawde nie ma u nas nawet tymczasowo stałych stop, jest tylko coś co nazwałbym "ubezpieczeniem" na wypadek wzrostu stop, a przy im wyższej stopie "zamrozisz" tym ryzykujesz większą stratę, im coś bardziej urosło tym mniejszy potencjał wzrostowy a większy potencjał na spadki. "

czyli chcesz mi powiedzieć że teraz jest dobry moment by brać na zmiennej zamiast na stałej?
@SebixBezKaryny nikt nie ma szklanej kuli by znać przyszłość a zwłaszcza jaki będzie średni Wibor3M za okres najbliższych 5 lat tym bardziej przy tak nieobliczalnym rządzie który jedna ręką zwiększa stopy a druga rozdaje pieniądze.

Przy normalnym rządzie w normalnych czasach spodziewalbym się 2 lat podwyższonych/rosnących stop by stłumić inflację a wraz z nią cięcia wydatków lub przynajmniej nie ogłaszanie dodatkowych programów rozdawnictwa, a później gdy inflacja spadnie to zmniejszania stop by
@pokeminatour ok no to myślimy podobnie tylko ja myślę i tak nad stała stopa pomimo chęci brania kredytu z rata na 10% zarobków. Tak by nadplacac i mieć poduszkę na kilka miesięcy gdyby coś się wydarzyło niespodziewanego. W zmiennych nie wiadomo co im odbije jak mówisz. Dźwigają stopy jednocześnie więcej socjalu wlatuje :/
będzie sytuacja ze ma do spłaty więcej niż mial na początku kredytu


@Kamilex97: Kapitał kredytu do spłaty nie jest zależny od wysokości stóp procentowych. Zależy od nich wysokość odsetek czyli opłaty za korzystanie z pożyczonego kapitału. Po okresie czasowo stałego oprocentowania może wydarzyć się sytuacja w której rata będzie znacznie wyższa ze względu na większą część odsetkową.