Wpis z mikrobloga

Dobra, mamy tu wielu ekspertów od kredytów, ekonomii, inflacji itd. Jest tutaj wszechobecny hejt na ludzi, którzy nie byli takimi ekspertami i wzięli kredyty w nieodpowiednim momencie - jestem wśród nich. Wziąłem kredyt hipoteczny w lutym 2020, dosłownie na miesiąc przed wybuchem pandemii. Był to idealny moment w moim życiu aby podjąć taką decyzję, a ponadto kupiłem nieruchomość w bardzo dobrej cenie i będąc ponownie w tym miejscu prawdopodobnie podjąłbym taką samą decyzję. Dzisiaj jednak zaczyna robić się nieciekawie i to wiemy wszyscy. U mnie na ten moment przy 3m przeliczeniu rata +50%, a od poprzedniego przeliczenia były dwie podwyżki stóp więc pewnie lada moment będzie +100%. Zarabiam ok i to przeżyję ale nie ukrywam że chciałbym chociaż w jakiś sposób się przed tym szaleństwem zabezpieczyć.

Czy oprócz hejtu od tych wszystkich tu obecnych ekspertów jest szansa uzyskać jakieś konkretne rady co można zrobić?

Wkrótce wybieram się do banku i doradcy kredytowego ale może tutaj również wywiąże się jakaś sensowna dyskusja?

#kredythipoteczny #kredyt #stopyprocentowe #inflacja
  • 8
@jakcyk pjona, ja też wziąłem kredyt w 2020 i jestem praktycznie w tej samej sytuacji co Ty. 300k na 30 lat. Obecnie jestem w trakcie przenoszenia kredytu na stałe oprocentowanie do innego banku, czyli refinansuje. Po aktualizacji Wibor 6M na początku marca rata wzrosła mi z 1200 do 1950 zł i mam oprocentowanie 6,58% w ING. W tym oprocentowaniu nie jest wzięta pod uwagę ostatnia podwyżka o 1pp, a przecież kolejne nadchodzą,
@szakalq Doradca finansowy nie pobiera żadnych kosztów od Ciebie. Porady i cały proces są darmowe. Doradca dostaje prowizję za przeniesienie kredytu od banku, do którego przenosisz kredyt. Doradca nie jest związany z żadnym bankiem, porównuje Ci oferty z różnych banków, dobiera najlepszą pod Ciebie i pokazuje różnice. Generalnie sytuacja win-win-win.
Doradca ma prowizje (zazwyczaj 2% wartości kredytu, które płaci bank).
Bank ma nowego kredytobiorcę.
Ty masz najlepszą ofertę i oprocentowane.
@Beelzeboss: cześć, sorki za tak późną odpowiedź ale coś mi się apka wysypała na tel i musiałem się zalogować przez przeglądarkę. Jestem z okolic Poznania i chętnie skorzystam z polecenia doradców kredytowych, napisze również na priv :)