Wpis z mikrobloga

Epitafium dla Wysockiego wypełnione jest odniesieniami do wielu dzieł kultury. Pomijając już to, że cały utwór to interpretacja Boskiej Komedii Dantego odnosząca się do ZSRR i życia Włodzimierza Wysockiego. W jednym fragmencie znajduje się dosłowne przedstawienie obrazu Władysława Podkowińskiego "Szał uniesień". Chodzi dokładnie o "Ruda chwyta mnie dziewczyna swymi dłońmi I do końskiej grzywy wiąże, Szarpię grzywę – rumak rży!".
#kaczmarski
rankors - Epitafium dla Wysockiego wypełnione jest odniesieniami do wielu dzieł kultu...

źródło: comment_1650537787tvDmO3bsOpMeujudbQl7x2.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
@rankors heh, tutaj akurat drobne odniesienie, ale Kaczmarski urzekł mnie swoją umiejętnością tłumaczenia dzieł malarskich na poetykę piosenek. Ponadto podobnie sprawnie przedstawia esencję życia i twórczości różnych artystów czy ludzi kultury (Kochanowski, Witkacy, Wierzyński, Jasieński etc...) w formie swoich utworów, co czasem jest zadziwiające jaką spójność otrzymuje.

A to epitafium jest rzeczywiście jak rajd po wymiarach.

Tak chciałem dodać, bo utwór piękny, obraz również i ogólnie sympatycy Kaczmarskiego z samej definicji muszą
  • Odpowiedz