Wpis z mikrobloga

Hej, Mirki, mam pytanie. Zamówiłem G-Shocka z Japonii, wypełniłem papiery celne, zegarek został dostarczony bez zapłaty za cło i vat, a teraz po kilku tygodniach FedEx przysłał mi list z fakturą do zapłaty za cło i vat. Czy takie coś jest legalne? Czy nie powinienem zapłacić tego przy odbiorze przesyłki?
#clo #vat #japonia #fedex
  • 15
@maciejj: Sporo paczek miałem clonych na przestrzeni ostatnich 10-ciu lat i NIGDY nie płaciłem PO ODBIORZE paczki.

1. Jak wysyłka Pocztą Polską to przychodził list z UC (zatrzymanie w cle było widać na trackingu), po wysłaniu papierów mailem do UC przesyłka była zwalniana i płatność przy odbiorze listonoszowi do ręki/na poczcie jak leń zostawił awizo.

2. Jak kurier to sami się odzywali telefonicznie/mailowo, szedł przelew i dopiero puszczali paczkę dalej.

Ja
@maciejj: Niestety tak działa FedEx. Ja często fakturę dostaje już nawet po terminie płatności. Zapewne wcześniej dostałeś na maila zgłoszenie celne. Jezeli to FedEx zrobił odprawę celną to powinieneś zapłacić - jak nie zapłacisz to raczej komornik sobie to od Ciebie ściągnie.
@maciejj to czy płacisz przy odbiorze czy później zależy już od firmy która przeprowadzała odprawę celną. Racja większość pobiera to przy dostawie ale to tylko z tego powodu aby mieć pewność że zapłacisz. Przeczytaj czy w dokumentach celnych nie podpisywales zobowiązania że zapłacisz. Jeśli tak to nie ma tematu. Jeśli nie, możesz się z nimi kopać chociaż dla mnie i tak sprawa przegrana, ale jeśli lubisz chodzić bo sądach lub/też bawić się
@maciejj: FedEx zawsze tak wysyła. Dopiero po miesiącu gdzieś wysyłają często fakturę w ogóle już z przedawnionym terminem płatności. To u nich norma. Płacić trzeba. Polecam DHL'a, bo u nich nie raz mają taki bajzel, że dostarczają paczki bez płacenia VATu
@tracef: predzej czy pozniej zmusza Cie do zaplacenia. To ze faktura jest czesto po terminie nie sprawia, ze faktura jest niewazna. Twoim obowiazkiem jest oplacic nalezny Vat, ktory powinienes uiscic kupujac cos z poza UE. Nie wiem jakie sposoby na zmuszenie ma FedEx, ale obstawiam, ze pewnie jak ich olejesz to zglosza sis do jakiejs firmy windykacyjnej XYZ, a jak odsetki sobie urosna to do jakiegos e-sadu i wtedy bedziesz musial