Wpis z mikrobloga

@bazek993 to jak inny wyciągnąć, dzieliłem 68 na wszystkie liczby aż wyszla mi równa całość, potem, potem w pierwiastku wpisałem przez ile razy to dzieliłem.

Chyba tak to działa, jestem tumanem z matmy
@Infex ciekawy sposób liczenia, można go stosować cały czas czy raczej polegać na nim od czasu do czasu?

@borkovski
@bazek993 czyli co, dziele 68 przez tyle żeby wszyla pierwsza liczba pełni (4/17) i ewentualnie jeżeli mogę skrócić jeszcze to skracam tą całość
Czyli 2 i /17 zostaje bez zmian?
@Chlejus: pierwiastek to jest odwrócone działanie względem potęgowania jak masz pierwiastek z 4 to masz 2 bo 2 do potęgi 2 to 4 jak masz 9 to masz 3 bo 3 do potegi 2 to 9. Generalnie szukasz jakiejś ukrytej potęgi największej nie wiem bo mi to idzie bez myślenia automatycznie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Edit czyli wyciągasz coś z tych liczb

2 (pod pierwiastkiem jak jest
@Chlejus: Jak masz liczbę pod pierwiastkiem którą chcesz skrócić, to szukasz iloczynu dwóch liczb, z których jedna musi być zapisana jako kwadrat. Działanie pokazane przez Infexa ułatwia ten proces. W tym przypadku masz sqrt(68) = sqrt(2 * 2 * 17) = sqrt(2 ^ 2 * 17) = sqrt(4 * 17) = sqrt(4) * sqrt(17) = 2 * sqrt(17) - wyciągając liczbę spod pierwiastka musisz ją spierwiastkować, stąd sqrt(4) = 2.