Wpis z mikrobloga

Na kanale 'easy german' jest filmik jak pytaja Berlinczykow ile potrzeba pieniedzy na zycie w Berlinie.
Wiekszosc odpowiada 1000-1200 euro

Jak to jest mozliwe ?
Rozumiem, ze nie wliczaja w to oplat za wynajem mieszkania (wtedy to juz w ogole absurd), ale 1k euro to mi sie wydaje bardzo malo...
Jeszcze jak ktos ma rodzine, musi zaplacic np. za przywatne przedszkole dzieci to w ogole rozkladam rece.

#berlin #niemcy
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@michal_szn: ogladalam i z tego co pamietam 1000-1200€ odpowiadali studenci/osoby mlode mieszkajace w WG. Generalnie to co podawali to mocno zwiazane z realiami na rynku.
  • Odpowiedz
@Hertha: no to widac po tej jednej brzydkiej, ktora mowi o 800€, tymczasem jej ladniejsza kolezanka ma bezowy plaszcz z LV, ktory jakby pociac na kawalki to jeden rekaw moze kosztowac 800€ xD Wycieli samych studenciakow, ktorzy nie zdaja sobie sprawy, ze nie chodzi o kieszonkowe, tylko koszty zycia
  • Odpowiedz
@Hfishman1: A rachunki ? Jedzenie ? Ubrania ? Na samo jedzenie mysle z 400 euro idzie... Moze patrze ze swojej perspektywy za bardzo, ale u mnie w domu (2+2) samo jedzenie i chemia wychodzi 4k pln miesiecznie. I to naprawde nie jest nic nadzwyczajnego
  • Odpowiedz
@Hfishman1: tak są, darmowe dla nierobów, azylantów, zarabiających minimalną, pozostali muszą płacić za przedszkole i obiady, to samo dojazdy i wyżywienie w szkole(jeżeli dziecko dojeżdża). Za dwójkę dzieci zjada kindergeld(219x2) co miesiąc. Wyżywienie +chemia(nie liczyłem nigdy dokładnie), ok. 1000€ miesięcznie.
  • Odpowiedz
@Haddi nie wiem pytam tylko z tymi przedszkolami. Myślałem że lepiej niż w Polsce. Na ile osób liczysz ten tysiąc?

@michal_szn ubrania co chwilę na nowe zmieniasz? , średnio myślę że mniej niż 100euro na miesiąc można liczyć. Więc ten 1-1.2k jest realne dla pary bez dziecka
  • Odpowiedz
@Hfishman1: a ja odpowiedziałem jak to wygląda. Na 2+2. Mówimy tutaj o normalnym życiu, bez oszczędzania czy zbędnych wydatków.
Przedszkole wysokość opłat zależnie od kwoty brutto(całego gospodarstwa), za rok poprzedni.

Teoretycznie 1,2k€ dla dwóch osób? Tanie mieszkanie w starych blokach(np Berlin Pankow), bądź gdzieś na zadupiu, oszczędne rozporządzanie pieniędzmi, oczywiście jako tako do zrobienia.
  • Odpowiedz
@michal_szn: bo kiedyś (6 lat temu) się wynajmowało 60m2 za 500 euro i wiele osób tak siedzi, żarcie w lidlu kosztuje tyle samo (mięso nieco drożej, ale oni w tym berlinie żrą sałatę), poza tym skończmy z stereotypem niewiarygodnego bogactwa w Niemczech, szczególnie Berlinie

dobry specjalista będzie miał lepszy konfort w PL
  • Odpowiedz