Wpis z mikrobloga

@hurb: Absolutnie nic, żadnych uczuleń ani też poważnych chorób w przeszłości.
Za to pośród rodziców mam dwa udary, problemy z tarczycą i parkinson, więc chce sprawdzić się czy czasem coś genetycznie się już nie "wykluło"
  • Odpowiedz
@Mistborn: No hormony tarczycowe możesz sobie zbadać ale jak nie odczuwasz żadnych dolegliwości to raczej i tak nic nie wyjdzie. Masz predyspozycje do udaru więc możesz patrzeć u siebie pod kątem cholesterolu.
A tak poza tym to profilaktyka - nie palić, pić alkohol rozsądnie i ruch. Głównie palenie papierosów bardzo zwiększa szanse na udar lub pęknięcie tętniaka
  • Odpowiedz
@Mistborn: No hormony tarczycowe możesz sobie zbadać ale jak nie odczuwasz żadnych dolegliwości to raczej i tak nic nie wyjdzie. Masz predyspozycje do udaru więc możesz patrzeć u siebie pod kątem cholesterolu. A tak poza tym to profilaktyka - nie palić, pić alkohol rozsądnie i ruch.


@hurb: Gadasz jak niedouczony lekarz paplający frazesy i tak jak pisał @peszekorzeszek, nie masz pojęcia w temacie, szczególnie gdy wspominasz o cholesterolu to
  • Odpowiedz
@Bigbluee a wątroba, trzustka? Czy to gdzieś tam jest?

Rozumiem, że USG tylko przy jakichś dolegliwościach, a tak hobbystycznie, w ramach przeglądu to niekoniecznie?

Póki co mnie tylko ginekolog badał od stóp do głów, trzeba by się zabrać za siebie, stąd pytania ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@Poziomkowa: Usg jamy brzusznej nie jest hobbystycznie
Na usg może ci wyjsc stłuszczona wątroba, problem z trzustką, nierówne nerki, kamień w nerce, złogi, problem z ukrwieniem..... masa rzeczy o których nie masz pojęcia a ja ci w szczegółach nie podam bo radiologiem nie jestem i dokładnie krok po kroku nie podam co dokładnie jest sprawdzane ale wiem że wszystko co widać na usg po prostu :P
U kobiet nie wiem, czy jajniki tez nie sa sprawdzane ale kobieta nie jestem więc tu nie powiem.

Jak zrobisz z krwii to co powyżej + usg to bedziesz wiedziała wszystko o watrobie i trzustce jesli jest zdrowa. Jeśli nie, to dostaniesz kolejne badania typowe pod wątrobe (ALT, AST, ALP).
Jeśli wyjdzie cukier za wysoki to krzywa cukrowa 3 punktowa do zrobienia itd itd ale tym nei ma sie
  • Odpowiedz
@Mistborn:
To zależy od budżetu, czy coś nam dolega i tak dalej, nie jestem ekspertem, dlatego z chęcią się wypowiem( ͡° ͜ʖ ͡°). Jeśli weszła "spora nadwaga", to w sumie można sprawdzić:

- Morfologia krwi (chodzi o morfologie z rozmazem)
- Lipidogram (warto zwrócić uwagę na wszystkie dane z niego, szczególnie na trójglicerydy, jak już posiadamy wynik, to warto też wyliczyć stosunek TG:HDL + "remnant cholesterol" (resztkowy).
- Insulina + glukoza na czczo, po odebraniu wyników warto obliczyć "HOMA-IR". Opcjonalnie, zamiast tego może być hemoglobina glikowana, sam nie ufam samej glukozie, gdyż można akurat podczas badania mieć w normie, ale to nie oznacza, że wszystko jest OK. Tak samo możemy mieć bardzo wysoką insulinę, a glukozę w normie, ale to nie
  • Odpowiedz