Wpis z mikrobloga

#eldenring #darksouls
Dużo gier, jeśli podejmuje temat religii to jest to w nich raczej temat poboczny i swego rodzaju “dekoracja”. W sumie gry od From Software nie tylko nie unikają religii, ale w pewien sposób budują wokół nich narrację. Zauważyłam, że Elden Ring dużo bardziej niż Dark Souls zbliża się do symboliki chrześcijańskiej zamieniając chociażby ogniska na miejsca łaski (symbolika ognia również w chrześcijaństwie się przewija, ale wydaje mi się, że raczej nie wychodzi na pierwszy plan).
W Elden Ringu przemierzamy krainę, po której rozsiane są liczne kościoły, a w nich kielichy z łzami, które mogą kojarzyć się z naczyniami używanymi podczas eucharystii… niby niewiele, ale ładnie buduje to klimat. Podoba mi się również nazewnictwo sugerujące, że kraina ma swoich świętych i grzeszników, oraz jakieś drobiazgi typu lilie czy fiołki nagrobne (są to kwiaty przewijające się przez sztukę chrześcijańską). W sumie najmocniejszym i trochę groteskowym nawiązaniem na pewno jest powstanie z martwych… tylko może nie w taki sposób w jaki wierzący by sobie tego życzyli. ( ͡º ͜ʖ͡º)
Gram dopiero 10 godzin, więc pewnie jakieś nawiązanie by się jeszcze znalazło.
PS. Podobają mi się bardzo te złote drzewa, które chyba nawiązują do Silmarillionu Tolkiena.

  • 5
  • Odpowiedz
zbliża się do symboliki chrześcijańskiej


@jamniczek_trailowy: elden z tego co ogladalem jakies analizy ma tez mase nawiazan do starej alchemii, kamienia filozoficznego

Ale wlasnie jak kolega wyzej pisal, oni maja ciekawe podejscie bo robiac cos np o sredniowieczu, 2 wojnie swiatowej czy chrzescijanstwie robia cos mniej znanego dla japonczykow wiec musza robic research itp i ostatecznie czesto okazuje sie ze ich wizja jest bardziej spojna i realna niz nasze postrzeganie np
  • Odpowiedz
@SzalonyOgorek: w sumie nie kojarzyłam za bardzo Berserka, ale przyznam, że więcej ma to wspólnego z drzewem z Elden Ringa... chociaż w Silmarillionie było drzewo dnia i drzewo nocy (dawno to czytałam więc nie pamiętam dokładnie) i wizualnie drzewa z Elden Ringa skojarzyły mi się z tym pierwszym.
  • Odpowiedz